patronat medialny

Garri Kasparow otworzył otworzył turniej Superbet Rapid & Blitz Poland. Jan-Krzysztof Duda wiceliderem po pierwszym dniu

fot. Rafał Oleksiewicz
W Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Polin rozpoczął się pięciodniowy turniej Superbet Rapid & Blitz Poland, rozgrywany w ramach cyklu Grand Chess Tour 2022. Gościem specjalnym imprezy jest legenda szachów, wielokrotny mistrz świata Garri Kasparow, który symbolicznie rozpoczął zmagania światowej czołówki. Polacy liczą na dobre występy naszych reprezentantów – Jana-Krzysztofa Dudy i Radosława Wojtaszka. Po pierwszym dniu Duda jest wiceliderem.
Szachiści przez pierwsze trzy dni grają w turnieju szachów szybkich – każdego dnia zaplanowane są trzy rundy. Z kolei w niedzielę i w poniedziałek czołowi zawodnicy świata rywalizować będą w szachach błyskawicznych. Turniej zakończy się 23 maja uroczystą ceremonią wręczenia nagród. Każdego dnia zmagania będą rozpoczynać się o godz. 14.  Wstęp na turniej jest wolny, a dodatkowo organizatorzy, we współpracy z Mazowieckim Związkiem Szachowym, od piątku do niedzieli zapraszają do strefy kibica, gdzie będą odbywać się m.in. warsztaty, konkursy szachowe i miniturnieje. Szykuje się prawdziwe święto szachów w samym sercu stolicy.

Pod wrażeniem organizacji turnieju, a przede wszystkim rozwoju szachów w naszym kraju jest legenda tego sportu Garri Kasparow.

Nic na świecie nie bierze się z niczego, sukces polskich szachów wynika z ciężkiej pracy całego środowiska, wsparcia i zrozumienia polskiego rządu oraz sponsorów – podkreśla wielokrotny mistrz świata.
Macie w tej chwili młodą wschodzącą gwiazdę, jednego z najbardziej perspektywicznych graczy Jana-Krzysztofa Dudę. Gdy to wszystko się połączy, trudno się dziwić, że w tej chwili Warszawa i Polska stają się nową stolicą światowych szachów – chwali Polaków i mówi o sytuacji na świecie, z którą próbuje się zmierzyć.
Zawsze starałem się coś zmienić, zarówno jako szachista, jak i teraz już poza szachownicą. Wydaje mi się, że zwyczajnie każda świadoma osoba ma dzisiaj obowiązek pomagać, wspierać Ukrainę w tej strasznej wojnie. Trzeba pamiętać, że nie tylko Ukraina została zaatakowana. Został zaatakowany nasz styl, sposób życia. Od dłuższego czasu starałem się ostrzegać świat przed zagrożeniem, jakie niesie z sobą reżim Putina, niestety mój głos nie został usłyszany w odpowiednim czasie. Ale nie przybyłem tutaj tylko po to, by powiedzieć: miałem rację, wy się myliliście. Staram się robić to, co wcześniej – zmieniać świat, co oczywiście nie jest łatwe. Niestety, w tej sprawie nie obwiązują te same reguły, co w moich szachach. Jednak odczuwam potrzebę działania i dla mnie ta walka jest oczywistym wyborem – podkreślił Kasparow.

Myślę, że fakt iż wielkie imprezy trafiają do nas pokazuje, jak mocno i szybko się rozwijamy – mówi Radosław Wojtaszek.
Zawsze jest tak, że sukcesy sprawiają, że więcej ludzi interesuje się danym sportem. Wygrane Janka, moje, nasze w drużynie plus oczywiście sławetny serial, który pomógł sprawić, że większa liczba osób zobaczyła, jak może wyglądać życie szachisty – to wszystko napędza zainteresowanie dyscypliną w naszym kraju. Chęć na szachy w Polsce jest, widać to także na tym turnieju – dodaje.

Wracając do rywalizacji sportowej, polscy arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek walczą w stolicy z zajmującymi miejsca w czołowej dziesiątce rankingu FIDE Amerykanami: Levonem Aronianem, Fabiano Caruaną i Wesley’em So oraz Węgrem Richardem Rapportem, a także byłym liderem rankingu Viswanathanem Anandem z Indii. Stawkę uzupełniają dwaj arcymistrzowie z Ukrainy Anton Korobow i Kirił Szewczenko oraz David Gavrilescu z Rumunii. W trakcie pierwszego dnia Duda najpierw pokonał Davida Gavrilescu, w drugiej partii przegrał z Fabiano Caruaną, a w trzeciej pokonał Richarda Rapporta. Z kolei Wojtaszek przegrał z Viswanathanem Anandem, zremisował z Kiriłem Szewczenko i na koniec z Levonem Aronianem. W pierwszym dniu tylko jeden gracz zdobył komplet punktów – Viswanathan Anand z Indii.

Generalnie jestem zadowolony z dzisiejszego dnia, wygrałem dwie partie – mówi Jan-Krzysztof Duda.
W szachach szybkich pozostały nam dwa dni rywalizacji, a że tutaj punktacja jest podwójna, w porównaniu do szachów błyskawicznych, to szczególnie ważne jest wygrywanie – dodał.


W trakcie Superbet Rapid & Blitz Poland zawodnicy rywalizują tzw. systemem kołowym, czyli każdy zagra z każdym. Sponsorem turnieju jest firma Superbet, a w puli nagród znajduje się aż 175 tysięcy dolarów.

Dla nas jest to świetna okazja pokazać naszą markę oraz fakt, że można rzeczy robić inaczej, dla dużej społeczności – mówi Adam Lamentowicz, prezes zarządu polskiej spółki Superbet.
Szachy to jest olbrzymia społeczność, ponad 600 milionów ludzi na świecie gra w nie regularnie. Garri Kasparow to legenda, tym bardziej cieszymy się, że w obecnej napiętej sytuacji znalazł czas, żeby spotkać się z nami wszystkimi w Warszawie.


Wyniki 1. dnia Superbet Rapid Poland 2022, Centrum Konferencyjne Polin, Warszawa:

1. Viswanathan Anand (Indie) – 6
2. Fabiano Caruana (USA) – 4
Levon Aronian (USA) – 4
Jan-Krzysztof Duda (Polska) – 4
5. Richard Rapport (Węgry) – 3
Wesley So (USA) – 3
Anton Korobow (Ukraina) – 3
8. Radosław Wojtaszek (Polska) – 2
9. Kirił Szewczenko (Ukraina) – 1
10. David Gavrilescu (Rumunia) – 0
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany