23 sierpień 2021

Garri Kasparow: Szachy w Polsce rozwijają się znakomicie, a kariera Jana Krzysztofa Dudy szybuje na szczyt

fot. nadeslane
Ponad tysiąc uczestników wzięło udział w Festiwalu „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”, którego gościem honorowym był Garri Kasparow, jeden z najsłynniejszych szachistów w historii. Trzynasty szachowy mistrz świata rozegrał symultanę na dwudziestu szachownicach.
REKLAMA
Pobyt Garriego Kasparowa to bardzo ważny moment dla śląskich i polskich szachów. Właśnie tutaj w Ustroniu została zapisana kolejna karta historii tej królewskiej gry. Fantastycznie było patrzeć na rozemocjonowane twarze i dzieci, i starszych zawodników. Wszyscy podkreślali, że Kasparow jest niesamowitym człowiekiem – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej, jeden z organizatorów przyjazdu Kasparowa do Polski. Przyjazd wielkiego arcymistrza wsparły firmy Mokate, Santander Bank Polska, COIG S.A., Emphie Solutions i Veolia.

Symultana, w której wziął udział Garri Kasparow, zakończyła się wynikiem 19,5 do 0,5. Partię z mistrzem zremisowała Zuzanna Gaszka, aktualna mistrzyni Polski do lat 12.

Polska szybko się rozwija, szachy na Śląsku i w Polsce są w rozkwicie, a kariera Jana Krzysztofa Dudy z niesamowitą prędkością szybuje na sam szczyt – mówił Garri Kasparow. Szachowy arcymistrz na miejscu spotkał się m.in. z Piotrem Żyłą, mistrzem świata w skokach narciarskich, który przez dwie godziny w trakcie trwania symultany kibicował zawodnikom.

Dziękuję za to, że Garri Kasparow przyjął nasze zaproszenie, bo możemy razem torować drogę nowej generacji świetnych zawodników królewskiej gry.

Powołaliśmy akademię szachową, jesteśmy częścią programu edukacji przez szachy w szkole. Wspieramy tę dyscyplinę w Polsce od ponad dziesięć lat, bo wierzę, że prawdziwe jest powiedzenie: naucz swoje dziecko grać w szachy, a o jego przyszłość możesz być spokojny – mówi Adam Mokrysz, prezes zarządu Grupy Mokate.

Bezpośrednio po przylocie do Warszawy Kasparow wziął również w konferencji prasowej i spotkaniu biznesowym z udziałem przedstawicieli przede wszystkim firm rodzinnych w Łazienkach Królewskich w Warszawie. – Rozmawialiśmy przede wszystkim o podobieństwach szachów i biznesu – wyjaśnił Turlej.

Uroczyste zakończenie wizyty Garriego Kasparowa w Polsce odbyło się w amfiteatrze w Ustroniu przy udziale około dwóch tysięcy uczestników. – Trzeba podkreślić, że szachy na Śląsku rozwijają się doskonale dzięki zaangażowaniu zarządu Śląskiego Związku Szachowego, kierowanego przez prezesa Andrzeja Matusiaka – dodaje wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej.

Festiwal „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia” zakończy się w niedzielę. Gospodarzem festiwalu jest miasto Ustroń, a patronat nad imprezą objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany