patronat medialny

Jan-Krzysztof Duda wygrywa przy tłumach polskich kibiców i nadal ma szansę na końcowy triumf!

fot. Rafał Oleksiewicz
Jan-Krzysztof Duda zajmuje drugiej miejsce w niezwykle silnie obsadzonym turnieju szachów szybkich i błyskawicznych, rozgrywanym w Warszawie. Popisy polskiego arcymistrza oklaskiwali kibice, którzy szczelnie wypełnili centrum konferencyjne Polin. W poniedziałek ostatni dzień rywalizacji. Do wygrania w puli jest aż 175 tys. dolarów.
Turniej rozgrywany jest w Centrum Konferencyjnym Polin w Warszawie. Polscy arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek rywalizują z zajmującymi miejsca w czołowej dziesiątce rankingu FIDE Amerykanami Levonem Aronianem, Fabiano Caruaną i Wesley’em So oraz Węgrem Richardem Rapportem, a także byłym liderem rankingu Viswanathanem Anandem z Indii. Stawkę uzupełniają dwaj arcymistrzowie z Ukrainy Anton Korobow i Kirił Szewczenko oraz David Gavrilescu z Rumunii.

Szachiści w Polin przez pierwsze trzy dni grali w turnieju szachów szybkich (25 minut na partię plus 10 sekund za posunięcie) – najlepszy okazał się najbardziej doświadczony 52-letni Anand. Z kolei w niedzielę i w poniedziałek czołowi zawodnicy świata rywalizują w szachach błyskawicznych (5 minut na partię plus 2 sekundy za posunięcie). Turniej zakończy się w poniedziałek 23 maja uroczystą ceremonią wręczenia nagród.

Polski faworyt w niedzielę skutecznie punktował i mimo słabszego startu, awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, ustępując zaledwie o półtora punktu kapitalnie dysponowanemu Vishy’emu Anandowi.

Zacząłem dzisiejszy dzień od dwóch przegranych, co było możliwie najgorszym startem i spowodowało, że spadło mi trochę morale – przyznaje Jan-Krzysztof Duda.
Na szczęście się odbudowałem, a na koniec dnia miałem cztery wygrane z siedmiu rund, co jest bardzo dobrym wynikiem i dało mi awans w klasyfikacji. Nie jestem wprawdzie zadowolony z jakości mojej gry w tych partiach, ale zawsze mam problem z przestawieniem się z szachów szybkich na błyskawiczne, było to szczególnie widać w pierwszych starciach. Jutro przede mną dziewięć ciężkich rund i przeciwników, to jest jeszcze długi dystans. Nie ma co gdybać, wszystko się może wydarzyć. Jestem jednak dobrej myśli – dodaje.


W Warszawie w trakcie Superbet Rapid & Blitz Poland zawodnicy rywalizują tzw. systemem kołowym, czyli każdy zagra z każdym. W puli nagród jest 175 tysięcy dolarów, a sam zwycięzca zarobi 40 tysięcy dolarów, drugi 30 tysięcy, z kolei trzeci może liczyć na 25 tysięcy. Turniej rozgrywany jest w ramach cyklu Grand Chess Tour. Tegoroczny GCT to dwa turnieje szachów klasycznych i trzy turnieje szachów szybkich i błyskawicznych odbywające się w Europie i w USA, z łączną pulą nagród 1,4 miliona dolarów. Nowy sezon rozpoczął turniej w Bukareszcie, drugiem etapem jest Warszawa, kolejne zostaną rozegrane w Zagrzebiu oraz St. Louis.

Organizatorzy, we współpracy z Mazowieckim Związkiem Szachowym, przygotowali specjalną strefę kibica, gdzie odbywały się m.in. warsztaty, konkursy szachowe i miniturnieje. W niedzielę turniej odwiedziło mnóstwo kibiców, którzy przyszli oglądać gwiazdy światowych szachów i wziąć udział w atrakcjach.

W weekend audytorium w Muzeum Polin jest pełne na każdej rundzie, brawa przed partią, po ostatnich ruchach, jestem szczęśliwy oglądając takie obrazki – podkreśla Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE).
Widzimy na widowni szachistów, ale i rodziny z dziećmi, które przyszły zobaczyć w akcji najlepszych szachistów. Zapraszamy serdecznie jeszcze jutro, to będzie już ostatnia szansa na wielkie emocje i zdobycie autografów.

Bardzo zadowolony z dużego zainteresowania zawodami jest także drugi ze startujących polskich arcymistrzów.

Jest to super uczucie, muszę przyznać, że wychodząc po takim ciężkim dniu, gdy rozgrywa się wiele partii, to serce się raduje widząc, ile czeka na nas kibiców – podkreśla Radosław Wojtaszek, który w klasyfikacji generalnej zajmuje siódme miejsce.
Dla mnie osobiście to wspaniała sprawa, która pokazuje jak szachy się zmieniają i jak fantastycznie rozwijamy się jako dyscyplina w naszym kraju. Bardzo dziękuję wszystkim fanom, którzy czekają na nas kilka godzin i przychodzą oglądać naszą grę – dodaje.

Sponsorem turnieju jest firma Superbet, która stawia na sport i liczy na rozwój szachów w naszym kraju.

Dla nas jest to świetna okazja pokazać naszą markę oraz fakt, że można rzeczy robić inaczej, dla dużej społeczności – przekonuje Adam Lamentowicz, prezes zarządu polskiej spółki Superbet.
Szachy to olbrzymia społeczność, ponad 600 milionów ludzi na świecie gra w nie regularnie. Warto na nie stawiać.


Wyniki po 5. dniu Superbet Rapid Poland 2022, Centrum Konferencyjne Polin, Warszawa:

1. Viswanathan Anand (Indie) – 19
2. Jan-Krzysztof Duda (Polska) – 17,5
3. Fabiano Caruana (USA) – 17
Levon Aronian (USA) – 17
5. Richard Rapport (Węgry) – 16,5
6. Wesley So (USA) – 16
7. Radosław Wojtaszek (Polska) – 11
8. Kirił Szewczenko (Ukraina) – 9,5
9. Anton Korobow (Ukraina) – 6
10. David Gavrilescu (Rumunia) – 5,5
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany