Sport artykuł sponsorowany
4 sierpień 2021

Jeździectwo jako znakomita forma aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna to bardzo ważny aspekt w naszym życiu. Regularne ćwiczenia i uprawianie sportu wpływa na nasze zdrowie fizyczne i mentalne. Dzisiejsze czasy niestety nie pomagają. Pogoń za karierą i pieniędzmi, a także ciężka praca potęgują stres i zmęczenie organizmu. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne dla naszego samopoczucia i zdrowia jest regularny trening, a nawet odrobina ruchu. Ludziom sport i wysiłek kojarzy się przede wszystkim ze sportami drużynowymi i indywidualnymi. Przykładami są piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, boks, tenis ziemny, pływactwo lub bieganie. Spośród wielu dyscyplin sportowych warto wyróżnić jeździectwo.

Koniec zostały oswojone przez człowieka już kilka tysięcy lat przed naszą erą, a w starożytnym Rzymie popularne były wyścigi powozów (rydwanów). Jeździectwo to jeden z nielicznych przypadków, gdzie człowiek musi współpracować nie z człowiekiem, a ze zwierzęciem. Dla wielu wydaje się, że w jeździectwie człowiek nie odgrywa znaczącej roli, ponieważ siedzi tylko na siodle i nic nie robi. Jest zupełnie odwrotnie do wskazywanych stereotypów.JEŹDZIECTWO JAKO ZNAKOMITA FORMA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Jazda na koniu spełnia wszystkie kryteria związane ze sportem i aktywnością fizyczną. Podczas ćwiczeń jeździec dąży do tego, aby jak najsubtelniej wskazywać koniu drogę, prędkość i styl chodu. Żeby osiągnąć znakomite rezultaty potrzeba wielu lat treningów, a my jako zwykli ludzie widzimy tylko końcowy efekt całej pracy. To właśnie podczas nauki i doskonalenia umiejętności jeździec wkłada mnóstwo sił i ruchu. Podczas jazdy konnej wbrew pozorom bardzo łatwo się zmęczyć, ponieważ wszystkie mięśnie są zaangażowane w prawidłową koordynację do utrzymania stabilnej pozycji na siodle. Po wielu latach doświadczeni jeźdźcy mogą pochwalić się silnymi mięśniami nóg, ud, łydek i brzucha. Jeśli mówimy o wysiłku fizycznym, to warto wspomnieć, że jeździectwo podobnie jak bieganie pomaga nam w utrzymaniu kondycji, a także w spalaniu zbędnych kalorii.

Podczas swobodnego truchtu spalamy średnio 700-800 kalorii na godzinę. Jeździectwo gwarantuje nam od 300 do 500 kcal, więc całkiem nieźle. Jeździectwo rekreacyjne i zawodowe wzbudza u nas pokłady adrenaliny, która jest niezmiernie potrzebna w naszym życiu. Nasz mózg co jakiś czas domaga się czegoś nowego, a adrenalina dodaje nam energii do działania. Jeśli szukamy mocnych wrażeń, to jeździectwo zdecydowanie należy do czynności, która przysporzy nam wiele frajdy i dodatkowego pobudzenia np. po wyczerpującym tygodniu lub braku aktywności w ostatnich dniach/tygodniach. Niewiele osób wie, że turnieje jeździeckie odbywają się również online, zarówno wirtualne wyścigi konne jak i te na żywo możemy typować np. używając kod promocyjny forbet. Jest to rozrywka dzięki, której możemy w szybki sposób poznać zasady gonitw czy skoków przez przeszkody.


RODZAJE JAZDY KONNEJ

Jeździectwo to piękny sport, który doczekał się wielu odmian. We wszystkich oczywiście rolę pierwszoplanową odgrywa koń, bez którego to wszystko nie miałoby sensu. Poniżej przedstawiamy większość najpopularniejszych rodzajów jazdy konnej:
  1. Ujeżdżanie – Jest to jedna z kategorii olimpijskich, w której koń wykonuje figury w czworoboku o wymiarach 20 x 40 m lub 20 x 60 m. Ujeżdżanie wymaga od konia dobrej kondycji i koordynacji ruchowej. Koń i jeździec muszą wykazać się harmonią i elegancją. Im trudniejsze figury do wykonania, tym więcej punktów od sędziów.
  2. Skoki przez przeszkody – Jest to najbardziej rozpoznawalna konkurencja na wszelkiego rodzaju zawodach i imprezach międzynarodowych. Pierwsze zawody w tej dyscyplinie sportowej odbyły się w 1864 roku, a od 1900 roku ten rodzaj jeździectwa jest oglądany na olimpiadach. Dla porównania w Polsce pierwsze zawody rozegrano w 1880 roku w Warszawie. W tej konkurencji na parkurze ustawiane są różne przeszkody, które jeździec wraz ze swoim koniem musi pokonać w jak najkrótszym czasie i z jak najmniejszą liczbą błędów. Błędami w tym wypadku nazywamy zrzutki okser, czyli w nazewnictwie jeździeckim przeszkody. Istnieje wiele rodzajów przeszkód, w których używa się nawet wody, murów i potrójnych okser. Parkur przeważnie składa się od 7 do 13 przeszkód.
  3. Western riding – Nazwa ta pochodzi od stylu, który wywodzi się z amerykańskich farm. Jazda konna przebiega na luźnych wodzach i zdecydowanie wymaga od jeźdźca bezbłędnej komunikacji z koniem. Konie bez wątpienia muszą być dobrze wyszkolone i gotowe na najdelikatniejsze ruchy.
  4. Woltyżerka – Jest to gimnastyka artystyczna na koniu, który porusza się stepem lub galopem. Wyróżniamy woltyżerkę składającą się z jednego lub nawet kilku jeźdźców. W tym przypadku podobnie jak w western riding konie muszą być znakomicie wytrenowane.
  5. Wszechstronny konkurs konia wierzchowego – Jest to jedna z dyscyplin olimpijskich, w której sprawdzane są umiejętności konia i jeźdźca. Najczęściej konkurs składa się z trzech części i trwa do kilku dni. Pierwszą konkurencją jest ujeżdżanie, w której liczy się trudność figur i synchronizacja. W drugim dniu sprawdzana jest wytrzymałość w próbie terenowej. Rozgrywany jest bieg na zmiennym terenie ze stałymi przeszkodami. Każdy skok podlega ocenie sędziów i liczony jest czas. Ostatniego dnia rozgrywane są skoki przez przeszkody, które zależą od rodzaju toru i rangi zawodów. Zrzutki karane są punktami karnymi.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany