patronat medialny

Marek Kania brązowym medalistą zimowej uniwersjady w Lake Placid

fot. nadesłane
Marek Kania zdobył brązowy medal zimowej uniwersjady w Lake Placid. Polski łyżwiarz szybki zapewnił sobie trzecie miejsce kapitalnym finiszem na dystansie 500 metrów. To jedenasty medal Akademickiej Reprezentacji Polski w Lake Placid.

Jechałem z moim rywalem z Japonii bardzo równo, z wirażu wyjechałem tuż za nim i przeszła mi przez głowę myśl, że to może być walka o medal, a gdybym go nie zdobył to bym sobie nie darował. Mocno powalczyłem i cieszę się, bo mam ten medal – mówił Kania.

A konkurencja była bardzo mocna, bo zwycięzca na 500 metrów, Japończyk Wataru Morishige, jest brązowym medalistą ostatnich igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Polski panczenista podczas ceremonii otwarcia uniwersjady w Lake Placid pełnił funkcję chorążego. Na szczęście okazało się, że na uniwersjadzie tzw. „klątwa chorążego” nie obowiązuje.

Muszę przyznać, że gdzieś tam myślałem sobie o tym po rywalizacji na tysiąc metrów, która nie przebiegła po mojej myśli. Nawet pomyślałem, że może to był błąd, iż się zgodziłem być chorążym, ale na szczęście jednak ta klątwa mnie nie dopadła i dzisiaj mogę cieszyć się z medalu – dodał Kania, który przed uniwersjadą przez kilka dni nie mógł trenować z powodu kontuzji.
Gdzieś tam jeszcze czuję dyskomfort, ale on w żaden sposób mnie nie ogranicza. Po prostu tylko czuję ból, bo pewnie mięsień się zrasta – powiedział.

Kania w czwartek wystąpił jeszcze w sztafecie mieszanej razem z Martyną Baran, zajmując szóstą pozycję. W rywalizacji panów na 500 metrów szesnasty był Gaweł Oficjalski, a u pań szóste miejsce zajęła Iga Wojtasik, dziewiąte Martyna Baran, a piętnaste Magdalena Smędzik.

W sumie Akademicka Reprezentacja Polski ma już na swoim koncie jedenaście medali – cztery złote (Nicole Konderla w skokach narciarskich, mikst Nicole Konderla i Adam Niżnik w skokach narciarskich, drużyna Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik i Olga Kaczmarek w łyżwiarstwie szybkim oraz Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie), trzy srebrne (Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim oraz Barbara Skrobiszewska w biathlonie) i cztery brązowe (Joanna Kil w kombinacji norweskiej,  Kinga Rajda w skokach narciarskich, mikst Kinga Rajda i Szymon Jojko w skokach narciarskich oraz Marek Kania w łyżwiarstwie szybkim).

Zimowa uniwersjada w amerykańskim Lake Placid potrwa do 22 stycznia 2023 roku. Startuje w niej około półtora tysiąca sportowców z ponad pięćdziesięciu krajów. Start reprezentantów Polski w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid wspierają strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany