Narodowe Dni Badmintona we Wrocławiu

fot. nadesłane
Największe badmintonowe wydarzenie w Europie już za kilka dni zawita do stolicy Dolnego Śląska. W najbliższy wtorek i środę kilka tysięcy badmintonistów i sympatyków dyscypliny przez dwa dni będzie obchodzić Narodowe Dni Badmintona we wrocławskiej Hali Stulecia. To siódma edycja narodowych odchodów najszybszej dyscypliny świata.


Hala Stulecia w ostatnim tygodniu września wypełni się badmintonistami i kibicami tej dyscypliny. 27 i 28 września odbędą się bowiem Narodowe Dni Badmintona, największe wydarzenie badmintonowe w Europie. Udział w siódmej edycji Dni, które swoim honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, zapowiedziało niemal tysiąc uczestników z całego kraju. W obchodach uczestniczyć będzie tradycyjnie kilka tysięcy uczestników, sympatyków i kibiców dyscypliny.

Tegoroczne Narodowe Dni Badmintona odbędą się pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Od pierwszych edycji wydarzenie posiada swoje motto. Obchody nawiązują do wydarzeń z historii naszego państwa. W minionych sezonach mieliśmy między innymi uczczenie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, rocznicy Bitwy Warszawskiej, oraz 230. rocznicy Konstytucji 1791 roku. W tym roku jednym z głównych punktów obchodów będzie mecz międzypaństwowy reprezentacji Polski i Ukrainy, który towarzyszyć będzie obchodom.

Wrocławskie obchody Narodowych Dni Badmintona to siódma edycja tego wydarzenia. Po raz pierwszy Narodowe Dni odbyły się w 2016 roku w Warszawie, a ich areną był PGE Stadion Narodowy. W kolejnych latach obchody gościły na warszawskim Torwarze, w zakopiańskim Centralnym Ośrodku Sportu, katowickim Spodku i ośrodku polskiej kadry narodowej Badmintona w Józefosławiu. Tegoroczna edycja zawita do słynnej Hali Stulecia we Wrocławiu.

Narodowe Dni Badmintona każdego roku przyciągają setki najmłodszych badmintonistów. W tym roku organizatorzy przygotowali turnieje i mecze pokazowe, konkursy wiedzy, animacje sportowe i kulturalne, pokazy multimedialne oraz mobilne muzeum sportu, które dostępne będzie podczas obchodów. Obchodom towarzyszyć będzie również mecz badmintonowych reprezentacji Polski i Ukrainy oraz imprezy towarzyszące. Program obchodów jest tradycyjnie napięty i bardzo bogaty.

Badminton to dzisiaj jeden z wiodących sportów rakietowych na świecie. Dyscyplina olimpijska, którą uprawia kilka milionów sportowców na całym globie. W Polsce Badminton rozwinął się w latach 70. ubiegłego stulecia, a Polski Związek Badmintona powstał w 1977 roku. Dziś należy do najpopularniejszych dyscyplin sportu powszechnego w naszym kraju. Środowisko badmintonowe skupia obecnie wokół siebie kilkaset tysięcy sympatyków, zawodników amatorów i zawodników profesjonalnych oraz wyczynowych posiadających licencję sportową. Rozbudowana struktura organizacyjna i sportowa dają badmintonowi wysokie miejsce w gronie dyscyplin drużynowych i indywidualnych.

W Polsce z powodzeniem funkcjonują rozgrywki ligowe oraz system turniejów indywidualnych z Mistrzostwami Polski oraz turniejami Grand Prix na czele. Najwyższą klasa rozgrywkową jest Lotto Ekstraliga Badmintona, która skupia 12 najlepszych klubowych drużyn w kraju. Pozostałych kilkadziesiąt klubów rywalizuje na trzech niższych szczeblach ligowych.

Obecnie badminton jest na drugim miejscu na świecie pod względem liczby uprawiających dyscyplinę osób. Dodatkowo jest najszybszą grą świata. Mocno uderzona lotka może osiągnąć prędkość nawet 330 km/h, a rekord to 493 km/h.

Badminton to pięć kategorii indywidualnych: gra pojedyncza mężczyzn, gra pojedyncza kobiet, gra podwójna mężczyzn, gra podwójna kobiet i gra mieszana.

Organizatorem Narodowych Dni Badmintona jest Fundacja Narodowy Badminton przy wsparciu Polskiego Związku Badmintona oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Patronem Honorowym wydarzenia jest Prezydent RP Andrzej Duda.

Sponsorem głównym Narodowych Dni Badmintona jest PKN Orlen.
Sponsorem Narodowych Dni Badmintona jest Enea.
Partnerami Głównymi Narodowych Dni Badmintona są PZU oraz Lotto.
Partnerem Narodowych Dni Badmintona jest KGHM Polska Miedź.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany