17 czerwiec 2022

Polscy pływacy gotowi do walki w mistrzostwach świata

fot. nadeslane
W najbliższych dniach Budapeszt zamieni się w stolicę sportów wodnych. Na Węgrzech rozpoczynają się właśnie długo wyczekiwane mistrzostwa świata. Nasi reprezentanci od soboty będą walczyć o sukcesy w pływackich konkurencjach.
REKLAMA
Kwalifikację wywalczyło łącznie 12 zawodników: 3 kobiety i 9 mężczyzn. To mieszanka młodości i doświadczenia. W kadrze są na przykład Radosław Kawęcki i Konrad Czerniak, dla których będą to siódme mistrzostwa świata na długiej pływalni w karierze. Z drugiej strony Dawid Wiekiera czy Paweł Smoliński zadebiutują na wielkiej międzynarodowej imprezie – mówi prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak.

Węgrzy kochają pływanie. Na trybunach zawsze panuje fantastyczna atmosfera i sama miałam okazję przekonać się o tym kilkukrotnie. Jestem pewna, że tak samo będzie tym razem. Mam nadzieję, że to uskrzydli naszych zawodników i doda im sił do walki – wspomina jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu.

Z ostatniego czempionatu globu, który odbył się w Gwangju w 2019 roku, biało-czerwoni wrócili bez medalu. Teraz największe nadzieje możemy wiązać ze startami Katarzyny Wasick na 50 m stylem dowolnym. Nasza sprinterka przystąpi do rywalizacji w swojej koronnej konkurencji z trzecim czasem zgłoszenia. – Kasia zadomowiła się w światowej czołówce i pokazała, że stać ją na walkę o najwyższe cele. W ubiegłym roku zdobywała medale mistrzostw świata i Europy na krótkiej pływalni, była w finale igrzysk olimpijskich. Ostatnio też prezentuje równą, bardzo dobrą formę – opowiada Jędrzejczak. – W sprinterskich wyścigach o sukcesie decydują detale. Jeżeli jednak wszystko pójdzie po myśli Kasi, to znów może znaleźć się wysoko – dodaje.

W pierwszej dziesiątce na listach można znaleźć jeszcze kilku Polaków. Ósme pozycje zajmują Czerniak na 50 m stylem motylkowym i Jakub Majerski na 100 m stylem motylkowym. Z kolei dziewiątym czasem zgłoszenia legitymują się Kawęcki (200 m stylem grzbietowym), Paweł Juraszek (50 m stylem dowolnym) i Ksawery Masiuk (50 m stylem grzbietowym). Tego ostatniego czeka bardzo pracowite lato. W najbliższych miesiącach będzie nas reprezentował także w juniorskiej rywalizacji.

Celuję w pierwsze dwie imprezy międzynarodowe w tym sezonie - mistrzostwa świata seniorów i mistrzostwa Europy juniorów. Nie są bardzo oddalone od siebie czasowo, więc można uzyskać formę na obu – mówi urodzony w 2004 roku zawodnik G-8 Bielany Warszawa.

Zapracowani będą też rówieśnik Masiuka, Krzysztof Chmielewski i najmłodsza w naszej kadrze Laura Bernat. - Najbardziej celuję w mistrzostwa świata juniorów, ale start w Budapeszcie też będzie dla mnie ważny. Będę chciała w tym roku poprawić rekord Polski i do tego się przygotowuję – zdradza reprezentantka AZS UMCS Lublin.

Młodzi naciskają na starszych. Wielu zawodników płynnie przeszło z kategorii juniorskiej do seniorskiej, ale mamy też takich, którzy ciągle są juniorami i będą startować i tu i tu – opowiada główny trener kadry narodowej, Piotr Gęgotek. - Celem nadrzędnym jest poprawienie rekordów życiowych. Jeżeli to będzie, to będziemy się dalej rozwijać. Co dadzą te wyniki? To się okaże – dodaje.

Polska  reprezentację w przygotowaniach do zawodów wsparły Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz sponsorzy związku – Arena, Variopool, Carolina Medical Center i MCC Medale. Mistrzostwa świata w pływaniu odbędą się w dniach 18-25 czerwca. Sesje eliminacyjne będą się rozpoczynać codziennie o godz. 9, a finały o 18.

Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w Budapeszcie:
 • Laura Bernat (200 m stylem grzbietowym)
 • Paulina Peda (50 i 100 m stylem grzbietowym)
 • Katarzyna Wasick (50 m stylem dowolnym)
 • Krzysztof Chmielewski (1500 m stylem dowolnym, 200 m stylem motylkowym)
 • Konrad Czerniak (50 m stylem dowolnym, 50 m stylem motylkowym)
 • Paweł Juraszek (50 m stylem dowolnym)
 • Radosław Kawęcki (200 m stylem grzbietowym)
 • Jakub Majerski (100 m stylem motylkowym)
 • Ksawery Masiuk (50 i 100 m stylem grzbietowym)
 • Tomasz Polewka (50 m stylem grzbietowym)
 • Paweł Smoliński (50 m stylem motylkowym)
 • Dawid Wiekiera (100 i 200 m stylem klasycznym)
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany