patronat medialny

Ponad trzy tysiące młodych pływaków i ponad stu trenerów bierze udział w programie Narodowa Akademia Pływania

fot. nadesłane
Ponad trzy tysiące młodych pływaków i ponad stu trenerów bierze udział w programie „Narodowa Akademia Pływania” realizowanym przez Fundację Otylii Jędrzejczak. W ramach projektu fundacja stworzyła m.in. cykl szkoleń dla dzieci, a trenerzy otrzymali wsparcie finansowe.
informacja handlowa

Ten program jest odpowiedzią na potrzeby środowiska. To program, który ma na celu wsparcie trenerów, zarówno merytoryczne, jak i finansowe. To program, który ma na celu wsparcie merytoryczne dzieci. Jako fundacja stworzyliśmy szereg działań dla wsparcia merytorycznego dla dzieci, młodzieży i rodziców. Był internetowy kurs online z psychologii, był też kurs z dietetyki – wymienia Otylia Jędrzejczak.

Piętnaście najlepszych klubów, które uzyskały najlepsze wyniki i frekwencję w kursach online z psychologii i dietetyki, wzięło udział w spotkaniu na żywo online z mistrzyniami pływania Otylią Jędrzejczak i Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk, trenerką mentalną, a kiedyś wybitną polską biathlonistką Weroniką Nowakowską oraz Natalią Główką, dietetyczką sportową. Od wtorku na kanale Fundacji Otylii Jędrzejczak w portalu YouTube program będzie mógł obejrzeć każdy. Z powodu zagrożenia epidemicznego Fundacja Otylii Jędrzejczak zdecydowała się na taką realizację tej części projektu „Narodowa Akademia Pływania”.

Bardzo podoba mi się każdy projekt, który ma związek z upowszechnianiem sportu. Pływanie jest wspaniałym ogólnorozwojowym sportem, więc cieszę się, że Fundacja Otylii właśnie ten obszar zajmuje. Wydaje mi się, że szczególnie teraz w dobie pandemii, w dobie tego, gdy jesteśmy bardziej wyizolowani, sport jest taką szansą na to, aby wyjść, aby się spotkać z ludźmi, aby zadbać o swoje zdrowie. Trzymam mocno kciuki za ten projekt i bardzo się cieszę, że on jest i że ja mogę być też jego częścią – mówiła Nowakowska.


W ramach „Narodowej Akademii Pływania” nagranych zostało pięćdziesiąt filmów instruktażowych z ćwiczeniami dla dzieci i dla trenerów.

Są też filmy szkoleniowe z dietetyki i psychologii. Postawiliśmy na wymiar praktyczny. Są krótkie filmy m.in. o tym, jak sobie radzić ze stresem, ale też na przykład jak przygotować domowy izotonik, czyli wszystko jest bardzo praktyczne – dodaje Szymon Kujat, koordynator programu, ale też trener współpracujący z Fundacją Otylii Jędrzejczak.


Natalia Główka, dietetyk współpracujący z Fundacją Otylii Jędrzejczak podkreśla, że bardzo ważne jest dopasowanie żywieniowe pod konkretny plan treningowy.

Przede wszystkim wszyscy powinni sobie uświadomić, jak ważny jest posiłek przed treningiem, jak ważne jest też żywienie w trakcie treningu – mówi.

Uczestnicy projektu mogli wysłuchać wielu bardzo praktycznych rad ze strony dietetyczki.


Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski oraz imprez międzynarodowych w pływaniu podkreśla, że program „Narodowa Akademia Pływania” jest niezwykle potrzebny.

Często zapomina się o tych zawodnikach z mniejszych klubów, które dopiero zaczynają swoją karierę. Ten projekt jest właśnie dla nich po to, żeby ich wesprzeć, żeby pokazać możliwości rozwoju i drogę, którą mają podążać. W zdecydowanej większości klubów jeden trener zajmuje się wszystkim – jest i psychologiem, i dietetykiem, i wychowawcą, i trenerem, i fizjologiem. Dlatego tak ważne jest, że w ramach tego programu zawodnicy i trenerzy otrzymują konkretną wiedzę, która ułatwi im trenowanie. Trzeba z tego korzystać, bo i ja, i Otylia na początku swojej drogi, nie miałyśmy takiej szansy, żeby pójść do dietetyka czy psychologa – mówi Urbańczyk-Olejarczyk.

Otylia Jędrzejczak podkreśla, że od początku działania jej fundacji zależało jej przede wszystkim na wspieraniu sportu powszechnego.

To on kształtuje w przyszłości wielkiego mistrza i my przyczyniamy się do tego. Mamy stu dwóch trenerów, mamy ponad trzy tysiące dzieci. Jestem bardzo dumna z tego projektu. To jest nasz pilotażowy projekt, ale wierzę w to, że będzie to kontynuowane w kolejnych latach. Dziękuję za wcześniejsze wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które ten projekt zauważyło oraz dzisiejsze wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki – dodaje Jędrzejczak.

Projekt wsparły również m.in. marki AquaWave i CityMotors Gdańsk.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce