Ponad tysiąc dwustu młodych zawodników bierze w 2021 roku udział w projekcie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Złota Łyżwa
Programem objętych jest ponad tysiąc dwieście dzieci z trzydziestu jeden klubów z dziesięciu województw – łódzkiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, opolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.Złota Łyżwa” to kompleksowy program upowszechniania i popularyzacji łyżwiarstwa szybkiego, adresowany do dzieci ze szkół podstawowych. W tym roku po raz czwarty realizujemy ten największy w Polsce projekt popularyzacji łyżwiarstwa. Ta czwarta edycja jest dla nasz szczególna, bo w tym roku celebrujemy przecież stulecie łyżwiarstwa szybkiego w Polsce – mówi Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.
Bardzo cieszymy się, że z roku na rok tych dzieciaków jest coraz więcej. Sukces Zbyszka Bródki w Soczi, ostatnie sukcesy Natalii Maliszewskiej na torze krótkim, czy choćby sprinterów na torze długim powodują, że dzieciaki chętniej garną się do łyżwiarstwa – dodaje dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, w przeszłości też medalista olimpijski z Soczi, Konrad Niedźwiedzki.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz głównego partnera programu – PGE Polskiej Grupy Energetycznej – obecna edycja jest największa w historii. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego przeznaczył w tym roku rekordową kwotę na realizację programu, bo aż ponad 500 tysięcy złotych.
Łyżwiarstwo szybkie, poza przyjemnością płynącą z jazdy, zapewnia harmonijny rozwój fizyczny oraz poprawę ogólnej kondycji i sprawności fizycznej, kształtuje nawyki prawidłowej postawy, przeciwdziała powstawaniu wad postawy oraz zapobiega nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Akcja jest realizowana we współpracy z okręgowymi związkami, klubami sportowymi, samorządami lokalnymi oraz stowarzyszeniami działającymi w zakresie promowania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.Głównym założeniem programu jest promocja łyżwiarstwa szybkiego w jak najszerszym zakresie, nauczenie dzieci jazdy na łyżwach i wyselekcjonowanie najzdolniejszych dzieci do dalszego szkolenia w sekcjach wyczynowych.Ten program polega na organizacji systematycznych, pozalekcyjnych zajęć sportowych i obozów sportowych, doszkalania trenerów i instruktorów łyżwiarstwa, działań edukacyjno-promocyjnych oraz zakupie i dystrybucji specjalistycznego sprzętu sportowego – mówi Rafał Grążawski, szef projektu „Złota Łyżwa”, dyrektor biura Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.
Projekt „Złota Łyżwa” jest realizowany przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego wraz z innymi programami związanymi z upowszechnianiem sportu wśród dzieci i młodzieży – Ogólnopolskimi Zawodami Dzieci na torze długim i Ogólnopolskimi Zawodami Rankingowymi w short tracku, a także upowszechnianiem sportów zimowych „Łyżwiarstwo dla każdego”. To kolejne wsparcie klubów łyżwiarskich kwotą ponad 300 tysięcy złotych.Ale nie tylko, bo zależy nam również na promowaniu zachowań prozdrowotnych, wychowawczych wartości płynących ze sportu oraz działań społecznych i edukacyjnych – wyjaśnia prezes Tataruch.