patronat medialny

Premier Morawiecki spotkał się z rosyjskim mistrzem szachowym Garrim Kasparowem i Łukaszem Turlejem, wiceprezydentem FIDE

fot. nadesłane
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z legendą szachów Garrim Kasparowem, który gościł w Warszawie przy okazji turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland 2022, w którym udział biorą czołowi szachiści świata. Kasprow to zaciekły krytyk prezydenta Rosji Władymira Putina. Do spotkania doszło w Łazienkach Królewskich.

Rosyjski arcymistrz Garri Kasparow to zaciekły krytyk Kremla, który rozumie, że na Ukrainie toczy się dziś walka o przyszłość wolnego świata. Spotkaliśmy się, by porozmawiać, jak uniknąć błędów przeszłości, przed którymi ostrzegał już śp. Prezydent Lech Kaczyński – napisał premier Morawiecki na Twitterze.

Rosyjski arcymistrz, wielokrotny mistrz świata, choć nie rywalizuje już przy szachownicy, to jest bardzo aktywny przy popularyzacji szachów. Od wielu lat jest też krytykiem poczynań Kremla.

Zawsze starałem się coś zmienić, zarówno jako szachista, jak i teraz już poza szachownicą. Wydaje mi się, że zwyczajnie każda świadoma osoba ma dzisiaj obowiązek pomagać, wspierać Ukrainę w tej strasznej wojnie. Trzeba pamiętać, że nie tylko Ukraina została zaatakowana. Został zaatakowany nasz styl, sposób życia. Od dłuższego czasu starałem się ostrzegać świat przed zagrożeniem, jakie niesie z sobą reżim Putina, niestety mój głos nie został usłyszany w odpowiednim czasie. Ale nie przybyłem tutaj tylko po to, by powiedzieć: miałem rację, wy się myliliście. Staram się robić to, co wcześniej, czyli zmieniać świat, co oczywiście nie jest łatwe. Niestety, w tej sprawie nie obwiązują te same reguły, co w moich szachach. Jednak odczuwam potrzebę działania i dla mnie ta walka jest oczywistym wyborem – mówił Kasparow.

Wielki arcymistrz podkreślił również błyskawiczny rozwój szachów w Polsce.

Nic na świecie nie bierze się z niczego, sukces polskich szachów wynika z ciężkiej pracy całego środowiska, wsparcia i zrozumienia polskiego rządu oraz sponsorów. Macie w tej chwili młodą wschodzącą gwiazdę, jednego z najbardziej perspektywicznych graczy Jana-Krzysztofa Dudę. Gdy to wszystko się połączy, trudno się dziwić, że w tej chwili Warszawa i Polska stają się nową stolicą światowych szachów – dodał Garri Kasparow.

Turniej Superbet Rapid & Blitz Poland 2022 zakończy się w poniedziałek, 23 maja. Szachiści, wśród których jest dwóch polskich arcymistrzów Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek, do poniedziałku będą rywalizować w Muzeum POLIN w Warszawie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany