patronat medialny

Ruszył program badawczy wsparcia naborów do klas sportowych. To może być przełom!

fot. nadesłane
Wystartował program badawczy wsparcia naborów do klas o profilu sportowym. Dzięki niemu na wczesnym etapie będzie można ocenić predyspozycje dzieci do sportu i zwiększyć zainteresowanie rekrutacją.
„Sportowa Klasa” to program wymyślony i opracowany przez Fundację Aktywnego Rozwoju założoną m.in. przez wybitną sportsmenkę Magdalenę Fularczyk-Kozłowską i dziennikarza sportowego Hubert Malinowskiego.

Na podstawie szczegółowej analizy i wymiernych danych, nasze przedsięwzięcie dostarczy rodzicom, opiekunom oraz nauczycielom odpowiedzi dotyczącej tego, na jakim etapie rozwoju fizycznego znajdują się dzieci, a zauważalny progres w poszczególnych ćwiczeniach zachęci dzieci i rodziców do zapisów do klas sportowych na poziomach pierwszej i czwartej klasy szkoły podstawowej. W związku z tym, bezpośrednimi uczestnikami projektu będą dzieci z zerówek oraz trzecich klas szkół podstawowych – mówi Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

Program polega na utworzeniu sieci sportowych zajęć sprawdzająco-doskonalących, które będą odbywały się w stu grupach w całym województwie kujawsko-pomorskim. W każdej z zakwalifikowanych placówek odbędzie się osiem zajęć na przestrzeni ośmiu tygodni.

W zajęciach udział będzie brała każdorazowo ta sama grupa uczestników, około dwudziestu uczniów, uczęszczających do zerówek oraz trzecich klas szkół podstawowych. W trakcie zajęć wykonywany będzie zestaw prostych, ale wymiernych ćwiczeń przygotowujących do testów sprawnościowych do klas sportowych, w tym m.in. udoskonalających szybkość, gibkość, skoczność, wytrzymałość i zwinność. Wykonanie każdego z przedstawionych w metodyce ćwiczeń przez wszystkich uczestników projektu ośmiokrotnie i na przestrzeni ośmiu tygodni, pozwoli na określenie skali dokonywanego postępu – dodaje mistrzyni olimpijska w wioślarstwie z Rio de Janeiro.

Instruktorzy, którzy będą prowadzić zajęcia, zakończyli już szkolenie przeprowadzone w Instytucie Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jestem bardzo zadowolony, że ten projekt, który powinien znacząco usprawnić nabory do klas sportowych, wystartował w Kujawsko-Pomorskiem. Wiemy doskonale, jak ważny jest prawidłowy rozwój dziecka, zarówno psychiczny, umysłowy, jak i fizyczny. Jest na pewno duża szansa, że dzięki tym zajęciom, niejako testowym, uda się wychwycić sportowe talenty, a jednocześnie opracować na stałe dobry system weryfikacji przy naborze do klas sportowych – mówi prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Po zakończeniu projektu powstanie analityczna publikacja online. Znajdą się w niej m.in. wnioski odnoszące się do stanu ogólnej sprawność fizycznej dzieci. Publikacja powstanie przy współpracy ze środowiskiem akademickim, tj. Instytutem Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wszystkie dzieci, które wezmą udział w zajęciach, otrzymają  specjalny pakiet sportowy, a po zakończeniu uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki. Uczestnictwo w programie jest bezpłatne.

Ten program powstał z moich rodzicielskich doświadczeń. Jako ojciec dwóch małych pływaków przechodziłem z nimi przygotowania do testów sprawnościowych na etapie zerówki. Zadałem sobie wtedy pytanie, ile dzieci w przedszkolu widziało piłkę lekarską lub poznało technikę skoku w dal z miejsca? Z naszym programem wychodzimy na przeciw takiemu zapotrzebowaniu, a dodatkowo chcemy aby udział autorytetów wpływał na motywację dzieci. W tym celu będziemy osobiście odwiedzać grupy biorące udział w programie Sportowa Klasa – dodaje Hubert Malinowski.

Projekt badawczy Fundacji Aktywnego Rozwoju wsparcia naborów do klas o profilu sportowym „Sportowa Klasa" finansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu pod nazwą "Nauka dla Społeczeństwa".
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany