5 grudzień 2022
patronat medialny

Trzy medale Pauliny Pedy na pływackich mistrzostw Polski

fot. Rafał Oleksiewicz
Paulina Peda z AZS AWF Katowice aż trzykrotnie stawała na podium podczas trzeciego dnia 79. Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu na krótkim basenie. W piątek na pływalni Astorii w Bydgoszczy rozdano kolejnych dziewięć kompletów medali.
Peda rozpoczęła dzień od srebra na 50 m stylem motylkowym, by po kilkudziesięciu minutach sięgnąć po złoto na 100 m stylem zmiennym i na zakończenie sesji finałowej wraz z kolegami z klubu (Piotrem Ludwiczakiem, Kamilem Sieradzkim i Wiktorią Domżalską) zwyciężyć w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym.

Najwięcej radości przyniósł jej triumf na 100 m stylem zmiennym. Uzyskała czas 59.96, zostając czwartą Polką, która złamała na tym dystansie barierę jednej minuty.

Sama jestem w szoku, że tak udało mi się popłynąć. Dziękuję dziewczynom, że w takiej atmosferze i z uśmiechem na twarzy płynęłyśmy ten finał. Pełen luz, ale też mobilizacja – znalazłyśmy taki złoty środek – mówiła Peda, która nie startowała w tej konkurencji od trzech lat.
Wydaje mi się, że moja nieświadomość jak rozkładać siły w takim wyścigu wyszła na plus. Może stąd taki wynik – dodała.

Jednym z wydarzeń dnia na pływalni Astorii był powrót do rywalizacji w mistrzostwach kraju Pawła Korzeniowskiego. Pięciokrotny olimpijczyk wystartował na dystansie 50 m stylem motylkowym, awansował do finału i zajął w nim 8. pozycję z czasem 23.42. Tuż przed nim finiszował kolejny utytułowany pływak, który od kilkunastu miesięcy nie pojawiał się na oficjalnych zawodach, aktualny rekordzista Polski Marcin Cieślak.

Na pewno fajnie jest wrócić. Miałem przerwę od igrzysk w Tokio i postanowiłem, że jeszcze sobie wystartuję – przede wszystkim dla zdrowia, żeby zobaczyć w jakim punkcie jestem. Chciałem poczuć adrenalinę i smak rywalizacji. Bardzo się cieszę, że tutaj przyjechałem – mówił po wyścigu Korzeniowski.
Za dwa tygodnie będę startował w mistrzostwach Polski Masters. Celem na zawody w Bydgoszczy był finał na 50 m stylem motylkowym, więc jestem zadowolony. Zabrakło mi trzech dziesiątych do rekordu życiowego. Widać, że nadal stać mnie na szybkie pływanie – dodał.

Zmagania delfinistów wygrał Karol Ostrowski z MKP Szczecin (22.68), który wyprzedził Ksawerego Masiuka z G-8 Bielany Warszawa (22.94). Pierwszy poprawił rekord kraju wśród młodzieżowców, a drugi popisał się najlepszym czasem w historii polskiego pływania w kategorii 18-latków. Finałowy wyścig zdominowali zatem zawodnicy, którzy już za dwa tygodnie wystąpią w mistrzostwach świata na krótkim basenie w Melbourne. Ich start będą wspierać sponsorzy związku. Sponsorem głównym polskiego pływania jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

W finale kobiet na 50 m stylem motylkowym najlepsza okazała się Anna Dowgiert. Reprezentantka Warty Poznań przepłynęła dwie długości basenu w 25.72 i już po raz dziesiąty sięgnęła po złoty medal zimowych mistrzostw kraju w tej konkurencji.

Na 200 m stylem grzbietowym złote medale zapewnili sobie Filip Kosiński (1:52.90), a także broniąca tytułu sprzed roku Adela Piskorska (2:05.13).

Jestem bardzo zadowolona, ale to był jeden z tych wyścigów, które pokazują, że teoria i praktyka to dwie różne rzeczy. Inne były założenia i inaczej miałam rozegrać ten wyścig, ale summa summarum wyszedł bardzo dobry czas, więc nic tylko się cieszyć – powiedziała reprezentantka AZS UMCS Lublin, która za kilka dni wylatuje na mistrzostwa świata.
To była już ostatnia ostatnia szansa na sprawdzenie się na tym dystansie. Jak na razie wszystko zmierza w dobrym kierunku i jestem dobrej myśli. Chciałabym postarać się o życiówki i jak najlepsze lokaty. Tego sobie życzę – podsumowała.

Na najwyższym stopniu podium w piątek stanęli też Kacper Majchrzak, który wygrał zmagania na 100 m stylem zmiennym (52.71). Z kolei na 400 m stylem dowolnym triumfowali 18-latkowie: Krzysztof Chmielewski (3:42.70) i Wiktoria Guść (4:04.30). Reprezentantka MKP Szczecin okrasiła ten sukces drugim wynikiem w historii krajowego pływania, a jednocześnie rekordem Polski w swojej kategorii wiekowej.

Po trzech dniach mistrzostw w klasyfikacji medalowej prowadzą zawodnicy AZS AWF Katowice, którzy zgromadzili już 9 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowe krążki. Na drugim miejscu plasują się reprezentanci MKP Szczecin (3-3-1), a na trzecim pływacy Warty Poznań (3-0-0).
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany