11 czerwiec 2021

Czechy: obcokrajowcy i Czesi bez ubezpieczenia mogą rejestrować się na szczepienia przeciwko Covid-19

Obcokrajowcy i Czesi bez ubezpieczenia zdrowotnego mogą od piątku rejestrować się na szczepienia przeciwko Covid-19. System rezerwacji ma wskazać cudzoziemcom miejsca szczepień, w których personel zna języki obce.
REKLAMA

Osoby nieubezpieczone w Czechach będą musiały zapłacić za szczepionkę około 34 euro. W całym kraju uruchomiono 21 placówek zajmujących się podawaniem preparatu dla tej kategorii osób. W Pradze utworzono 6 takich miejsc. Terminy szczepień mają zostać wyznaczone od razu, ale samo szczepienie ma się rozpocząć od połowy miesiąca.

W Czechach brak jest statystyk wskazujących, ilu mieszka tu nieubezpieczonych obcokrajowców. Z danych ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że na końcu pierwszego kwartału 2021 r. było to 656,3 tys. cudzoziemców, z czego 344,3 tys. miało zezwolenie na pobyt czasowy, a reszta na stałe. Nie wszyscy mają pełne ubezpieczenie zdrowotne. Część pracowników międzynarodowych korporacji jest objęta opieką medyczną w prywatnych gabinetach, a szczepionki przeciwko Covid-19 sprowadza i dystrybuuje oraz zapewnia szczepienia jedynie państwo.

Cudzoziemcy korzystający z państwowego systemu ubezpieczeń mogą się szczepić za pośrednictwem lekarzy pierwszego kontaktu. Nie mogli rejestrować się w centralnym systemie, który wykorzystuje czeski odpowiednik numeru PESEL, którego obcokrajowcy mieszkający i pracujący w Czechach nie posiadają.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

prg/ tebe/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany