21 lipiec 2022

Lekkoatletyczne MŚ - w środę w Eugene niepowodzenia polskich medalistów z Tokio

zdjęcie: Lekkoatletyczne MŚ - w środę w Eugene niepowodzenia polskich medalistów z Tokio / fot. PAP
W środę w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene bez powodzenia startowało dwoje polskich medalistów ubiegłorocznych igrzysk w Tokio. W eliminacjach rzutu oszczepem odpadła wicemistrzyni olimpijska Maria Andrejczyk, a w biegu na 800 m trzeci w stolicy Japonii Patryk Dobek.

Zmagająca się w tym sezonie z problemami zdrowotnymi Andrejczyk osiągnęła dopiero 21. rezultat - 55,47 m.

"Miałam w tym roku dobre treningi, które mówiły, że jest szansa powalczyć o finał. Przede wszystkim przez to, co dzieje się z moim barkiem nie byłam w stanie wykonywać w tym roku regularnych treningów rzutowych. To przełożyło się na brak czucia własnego ciała, brak czucia sprzętu, problemy z rozbiegiem" - przyznała.

Najlepsza na tym etapie była Japonka Haruka Kitaguchi - 64,32 m. Aby znaleźć się w finałowej dwunastce, należało rzucić co najmniej 59,06.

Dobek natomiast zajął szóste miejsce w swojej serii z wynikiem 1.46,80. Jego los podzieliło dwóch pozostałych Polaków. Także szósty w swojej był Mateusz Borkowski - 1.47,61, a Patryk Sieradzki dobiegł na siódmej pozycji - 1.48,78.

"Może to nie mój dzień. Może jutro byłoby dwie sekundy szybciej. Nie ma się co poddawać. Trzeba wyciągnąć wnioski" - analizował Dobek. Gdy rok temu niespodziewanie sięgnął w Tokio po brązowy medal uzyskał czas 1.45,39.

Najszybszy w eliminacjach był Kanadyjczyk Marco Arop - 1.44,56.

Do finału 400 m awansowała za to Anna Kiełbasińska. Zajęła trzecie miejsce w swojej serii i musiała czekać na rozstrzygnięcia w dwóch pozostałych. Bezpośredni awans uzyskiwały bowiem tylko po dwie najlepsze zawodniczki. Ostatecznie awansowała z ósmym rezultatem - 50,65.

Zawiodła natomiast Natalia Kaczmarczyk, która miała 15. rezultat - 51,34. W eliminacjach Polka pobiegła ponad sekundę szybciej - 50,21.

Najszybsza w półfinale była Shaunae Miller-Uibo z Bahamów - 49,55.

W środę rozdano medale w dwóch kobiecych konkurencjach - rzucie dyskiem i biegu na 3000 m z przeszkodami.

Niespodziewanie złoty medal wywalczyła chińska dyskobolka Bin Feng. Przed finałem legitymowała się rekordem życiowym wynoszącym równo 66 m. Tymczasem już w pierwszej próbie osiągnęła 69,12 i już nikt nie rzucił dalej.

Druga była mistrzyni olimpijska z Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016) Chorwatka Sandra Perkovic - 68,45, a trzecia triumfatorka ubiegłorocznych igrzysk w Tokio Amerykanka Valarie Allman - 68,30.

Bieg na 3000 m z przeszkodami wygrała natomiast reprezentująca Kazachstan Norah Jeruto. Pochodząca z Kenii zawodniczka ustanowiła rekord mistrzostw - 8.53,02. Pozostałe miejsca na podium zajęły Etiopki - Werkuha Getachew (8.54,61) oraz Mekides Abebe (8.56,08). (PAP)

wkp/ krys/