19 czerwiec 2020

Meksyk: władze przygotowują się na długą walkę z koronawirusem

Meksyk przygotowuje się na długą walkę z koronawirusem - w kraju, gdzie według oficjalnych danych SARS-CoV-2 zakaziło się dotąd ok. 200 tys. osób, a ponad 20 tys. z tego powodu zmarło, rząd prognozuje obecnie, że do jesieni liczba ofiar śmiertelnych niemal się podwoi.
Koronawirus
38190
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

"Trudności, jakie piętrzą się przed meksykańską administrację na froncie walki z pandemią każą nam przygotować się na dłuższą niż oczekiwano walkę z koronawirusem".

Z takim ostrzeżeniem występują w ostatnich dniach przedstawiciele rządu i samorządów 117-milionowego kraju.

"Oczekiwany spadek zachorowań nie następuje!" - alarmuje wielki meksykański dziennik "El Universal", informując o nowym, wielkim programie badań wśród mieszkańców stolicy Meksyku zapowiedzianym w czwartek przez burmistrz Claudię Sheinbaum.

"Od lipca zamierzamy przeprowadzać w mieście 100 000 badań miesięcznie" - oświadczyła szefowa liczącego ok. 9 mln mieszkańców miasta.

Stolica stała się epicentrum epidemii w kraju. Według czwartkowego komunikatu rządowego na koronawirusa zachorowało dotąd 195 344 Brazylijczyków, ale - jak podaje w piątek dziennik "El Sol de Mexico" - według ocen specjalistów z ministerstwa zdrowia rzeczywista liczba może przekraczać nawet 225 000.

W Meksyku na koronawirusa zmarło dotąd ponad 20 000 chorych.

Rząd lewicowego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, który według meksykańskiej opozycji i wielu krajowych lekarzy w początkowej fazie epidemii starał się minimalizować w prognozach zagrożenie z powodu Covid-19, obecnie przewiduje, że do końca października może umrzeć w kraju wskutek zakażenia koronawirusem 35 000 osób.

Tymczasem prognozy Uniwersytetu Waszyngtońskiego dotyczące pandemii w Meksyku prognozują na sierpień ponad 51 000 zgonów.

Przyczyną tak dużych rozbieżności w prognozach "są wielkie opóźnienia w dostarczaniu danych dotyczących epidemii w poszczególnych stanach, dochodzą one do 8-9 dni" - wyjaśniła przedstawicielka resortu zdrowia Olga Sanchez Cordero w środę na krajowej konferencji gubernatorów 31 stanów Meksyku.

31 stanów podzielono na mapach ministerstwa zdrowia na oznaczone na czerwono, tj. takie, w których panuje największe zagrożenie epidemiczne, i oznaczone na pomarańczowo, gdzie zagrożenie oceniane jest jako mniejsze. Kolorem czerwonym oznaczonych jest obecnie 16 stanów. Najmocniej zaatakowane przez koronawirusa zostały - obok okręgu stołecznego - m.in. Dolna Kalifornia, Chihuahua, Nuevo Leon, Veracruz, Oaxaca i Guerrero.

Burmistrz miasta Meksyk jako jedno z najbardziej brzemiennych w skutki niedociągnięć w krajowej strategii walki z Covid-19 wskazała "braki w dziedzinie informacji i przekazywania danych oraz wielkie zamieszanie organizacyjne z wszystkimi kosztami społecznymi i ekonomicznymi, jakie to za sobą pociągnęło".

Meksykańskie media piszą o niezwykłym poświęceniu lekarzy i personelu pielęgniarskiego, pracujących często w niezwykle trudnych warunkach na oddziałach szpitalnych. Jak podają, w Meksyku wskutek zakażenia wirusem zmarło dotąd około 400 pielęgniarek i co najmniej 78 lekarzy. (PAP)

ik/ akl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
38190
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce