10 czerwiec 2021

Niemcy: komisja zaleca szczepienia na Covid-19 dla dzieci z wcześniej istniejącymi chorobami

Stała komisja ds. szczepień (STIKO) nie wydaje ogólnych zaleceń dotyczących szczepień przeciw Covid-19 dla dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia, zaleca jednak szczepienia przeciwko koronawirusowi dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat z pewnymi wcześniej istniejącymi schorzeniami.
REKLAMA

Grupa ta może być uodporniona szczepionką firm BioNTech/Pfizer "ze względu na zakładane zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby Covid-19" - poinformowano w czwartek w najnowszym biuletynie Instytutu Roberta Kocha.

Szczepienia dla dzieci bez wcześniej istniejących chorób nie są ogólnie zalecane - stwierdzono. Są jednak możliwe "po uzyskaniu informacji medycznej oraz jeśli dana osoba chce i akceptuje ryzyko".

W zaktualizowanym zaleceniu komisja zaleca między innymi, aby dzieci w wieku od 12 do 17 lat z otyłością, zmniejszoną odpornością, wadami serca, przewlekłymi chorobami płuc, cukrzycą były szczepione przeciwko Covid-19.

Oprócz szczepienia młodzieży z istniejącymi wcześniej schorzeniami, STIKO zaleca również szczepienie dzieci i młodzieży, które mają krewnych będących w grupie wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19, ale nie mogą być zaszczepione. Podobnie jak w przypadku dorosłych, również dzieciom i młodzieży należy podać dwie dawki szczepionki w odstępach od trzech do sześciu tygodni.

Od tego tygodnia w Niemczech mogą być szczepione dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia.

Europejska Agencja Leków (EMA) obniżyła limit wieku dla zatwierdzenia szczepionki firm BioNTech/Pfizer do 12 lat.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany