26 październik 2021

Polska przekazała do innych krajów łącznie ponad 9 mln szczepionek przeciw Covid-19

fot. PAP
Polska przekazała do innych krajów łącznie ponad 9 mln szczepionek, w tym jako darowizna zostało przekazanych ponad 4 mln dawek, a w formie odsprzedaży ponad 5 mln dawek - poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
REKLAMA

Resort pytany, czy planowane są akcje przekazania szczepionki kolejnym krajom, poinformował, że w chwili obecnej toczą się rozmowy z państwami zgłaszającymi potrzeby w zaopatrzeniu w szczepionki, ale mają one charakter poufny.

Ostatnio MSZ informowało o przekazaniu bezpłatnie 1 mln szczepionek Iranowi, 55 tys. dawek Kirgistanowi i 100 tys. dawek Egiptowi. Preparaty przeciw koronawirusowi niepłatnie trafiły też m.in. do Uzbekistanu oraz Kenii - ponad 460 tys. i do Tajwanu - 400 tys. dawek.

Polska również odsprzedaje szczepionki, w sierpniu australijski premier Scott Morrison poinformował, że Australia zakupiła w Polsce 1 mln dawek szczepionki.

Resort dyplomacji - informując o kolejnych akcjach bezpłatnego przekazania szczepionek - podkreślał, że Polska posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących.

W akcjach dzielenia się szczepionkami poza MSZ, angażuje się Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ ann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-01-31 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany