1 grudzień 2023

Stabilna energia z atomu jest niezbędna w takim kraju jak Polska

zdjęcie: Stabilna energia z atomu jest niezbędna w takim kraju jak Polska / fot. PAP
fot. PAP
Stabilna energia z atomu jest niezbędna w dużym i uprzemysłowionym kraju, jakim jest Polska; to ważne także dla realizacji naszych zobowiązań klimatycznych. Weźmiemy udział w deklaracji o potrojeniu energii z atomu na świecie do 2050 roku - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji COP28 w Dubaju.
REKLAMA

Polski prezydent bierze udział w konferencji klimatycznej COP28, która odbywa się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podczas briefingu prasowego wspominał dorobek polskich konferencji klimatycznych i zwrócił uwagę, że na szczycie w Dubaju często mówi się o przyjętej podczas COP24 w Katowicach zasadzie sprawiedliwej transformacji.

Duda wskazywał, że Polska przechodzi obecnie transformację energetyczną i tworzy swój nowy miks energetyczny poprzez zwiększanie w nim udziału energii odnawialnej, a także inwestycję w stworzenie w Polsce elektrowni atomowych.

Jak mówił, w czasie konferencji zostanie przyjęta deklaracja o potrojeniu wielkości energii pochodzącej z atomu do 2050 roku. "Będziemy brali udział w przyjęciu tej deklaracji, to po pierwsze. Po drugie - w tej chwili w instytucjach europejskich trwa praca nad przyjęciem przez kolejne instytucje zaliczania (...) atomu jako źródła energii zeroemisyjnego. To bardzo ważne dla polityki klimatycznej na przyszłość, bo to klimatycznie czysta energia" - powiedział Duda, wskazując także m.in. na stabilność dostaw energii z atomu.

Prezydent podkreślił, że tego typu stabilna energia jest niezbędna w dużym i uprzemysłowionym kraju, jakim jest Polska, także dla realizacji naszych zobowiązań w związku z europejską i światową polityką klimatyczną. „Oczywiście dyskusja trwa też nad odnawialnymi źródłami energii, zwiększaniem ich liczby" - mówił. Zaznaczył, że OZE stanowi istotny punkt polskiej polityki klimatycznej.

Prezydent został też spytany o udział Polski w funduszu dla państw dotkniętych klęskami żywiołowymi spowodowanymi zmianami klimatu; o powstaniu takiego funduszu zdecydowano rok temu na COP27 w Egipcie, a w Dubaju trwają prace nad szczegółami funkcjonowania tego mechanizmu. "Jeszcze nie deklarowaliśmy wpłat na ten fundusz, te dyskusje trwają - on się właśnie otworzył, w związku z powyższym z całą pewnością będziemy się jako Polska, jako kraj członkowski ONZ, kraj aktywnie uczestniczący w tej proklimatycznej polityce (...) na pewno się (w to) włączać" - zapowiedział prezydent.

W Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, trwa 28. konferencja sygnatariuszy ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (zwana w skrócie COP28). Odbywające się corocznie od 1995 r. konferencje COP mają na celu wypracowanie przez rządy polityki mającej na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury i dostosowanie się do skutków związanych ze zmianami klimatu. Tegoroczna konferencja potrwa do 12 grudnia.

Z Dubaju Aleksandra Rebelińska (PAP)

reb/ mms/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce