30 grudzień 2020

„Super Express”: Henryk K., "król kiełbasianego imperium" zatrzymany w Buenos Aires

fot. PAP
Henryk K., zwany przez media "królem kiełbasianego imperium" został zatrzymany w Buenos Aires na podstawie listu gończego. Jak ustalił "Super Express", trwa procedura ekstradycyjna. Biznesmen przebywa w areszcie domowym.
REKLAMA

List gończy za Henrykiem K. został wydany w marcu tego roku, a do zatrzymania doszło około miesiąc temu. Gazeta podała, że Henryk K. został zatrzymany na terenie Argentyny w Buenos Aires. Jak ustaliła PAP, organy ścigania "miały go na oku" już od dłuższego czasu, ale wcześniej K. miał przebywać na prywatnej wyspie na Bahamach i udało się go ująć dopiero, gdy wybrał się w podróż do Argentyny.

"Aktualnie przebywa w areszcie domowym. Trwa procedura ekstradycyjna, która ma na celu sprowadzenie Henryka K. do Polski" – podał "SE". Polska prokuratura zwróciła się do strony argentyńskiej z prośbą o pomoc prawną, m.in. w ustaleniu szczegółów dotyczących izolacji Henryka K.

Śledztwo w związku z którym K. został ujęty za granicą, prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Ma tam usłyszeć "zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także dokonania potężnych oszustw oraz popełnienia przestępstw skarbowych" – czytamy.

Dziennik opublikował zarzuty, które ciążą na Henryku K. Były prezes i główny udziałowiec zakładów mięsnych podejrzewany jest o to, że "wymieniał się pustymi fakturami, których było aż 5,5 tys. ze spółką zależną Rubin Energy. Łączna wartość faktur miała wynosić 740 mln złotych. Henryk K. podejrzewany jest również o wyłudzenie podatku VAT na kwotę wynoszącą ok. 30 mln złotych. Ponadto miał także narazić Skarb Państwa na straty w wysokości 40 mln złotych z tytułu podatku VAT".

"SE" podał, że łączna kwota, którą Henryk K. miał wyłudzić, przekracza 800 mln zł. Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. (PAP)

hd/ robs/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany