30 lipiec 2020

USA: Nowy Jork pomaga innym stanom w walce z koronawirusem

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zapowiedział w środę otwarcie w St. Petersburgu ośrodka testów na koronawirusa. Florydzkie miasto jest kolejnym, któremu Nowy Jork przychodzi z pomocą.
Koronawirus
50324
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Ośrodek testowania zostanie zlokalizowany przy miejscowym kościele Pinellas Community Church. Będzie zdolny do przeprowadzania 500 testów dziennie.

Niezależnie od tego stan Nowy Jork wysyła do St. Petersburga m.in. zestawy testowe, wentylatory wymuszające w zamkniętym obiegu cyrkulację powietrza, środki ochrony indywidualnej (PPE) jak maseczki, przyłbice, rękawiczki oraz środki odkażające.

Cuomo przypomniał, że kiedy Nowy Jork był epicentrum pandemii Covid-19 zaapelował do wolontariuszy z służb medycznych w całym kraju o wsparcie. Na wezwanie odpowiedziało 30 tys. osób w tym lekarze i pielęgniarki.

„Wiem, że występuję w imieniu wszystkich nowojorczyków, kiedy mówię, że zawsze będziemy wdzięczni za pomoc, która do nas przyszła i dziś odpłacamy za tę przysługę, wysyłając PPE do St. Petersburga, gdzie pracowaliśmy razem nad utworzeniem ośrodka testowania społeczności. Wciąż będziemy odwzajemniać przysługę i pomagać każdemu, kto jej potrzebuje” – zapewniał gubernator.

Nowy Jork przekazał już prawie 250 tys. środków ochrony indywidualnej i zestawów testowych innym stanom, które zmagają się z nagłym wzrostem przypadków zakażenia Covid-19. W poniedziałek Cuomo powiadomił o utworzeniu dwóch przykościelnych ośrodków testowych w Savannah w stanie Georgia. Wcześniej podobne dwa założył w Houston w Teksasie.

Gubernator zapowiadał też wysłanie ekip testujących i monitorujących kontakty zakażonych wirusem osób do Atlanty w stanie Georgia oraz dostarczenie lekarstw remdesivir na Florydę.

Jednocześnie poinformował o dalszych osiągnięciach w walce z SARS-Cov-2 w stanie Nowy Jork. We wtorek zarejestrowano 619 przypadków hospitalizacji, co jest najniższą liczbą od 18 marca. Najmniej od 15 marca było intubacji.

Z ponad 62 tys. wykonanych we wtorek testów na obecność koronawirusa z wynikiem pozytywnym było 1,1 proc. W ciągu ostatniej doby zmarło pięć osób, a liczba ofiar śmiertelnych sięga od początku pandemii 25 126.

Podczas gdy sytuacja w Nowym Jorku ulega poprawie w Stanach Zjednoczonych ogólnie wciąż się pogarsza. Według ostatnich danych przekazanych przez Reuters w całym kraju było ponad 151 tys. przypadków zakażeń, a zmarło więcej niż 65 800 osób.

Cuomo przestrzegał nowojorczyków przed samozadowoleniem. Podkreślił, że w obliczu alarmującego nasilenia pandemii w Ameryce nie pora na to, aby osłabić czujność.

„Samorządy muszą wykonywać swoją pracę, a stan uzupełnia ich wysiłki na wszelkie możliwe sposoby. Niezastosowanie się do przepisów doprowadzi nas z powrotem do miejsca, w którym byliśmy zaledwie kilka miesięcy temu, dlatego musimy kontynuować rozprawę (z tymi) którzy naruszają prawo i narażają zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich” – podkreślił gubernator.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
50324
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-10-07 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany