12 wrzesień 2020

Wpływ niewyspania na nadciśnienie i mikrobiom jelitowy

fot. PAP
Problemy ze snem, nadciśnienie tętnicze oraz zmiany dotyczące mikrobiomu jelitowego są ze sobą powiązane - informuje pismo "Physiological Genomics".
REKLAMA

Eksperymentując na szczurach, naukowcy z University of Illinois w Chicago badali, w jaki sposób zaburzanie ich snu przez 28 dni wpłynie na mikrobiom jelitowy – zbiór mikroorganizmów zamieszkujących układ pokarmowy - oraz na ciśnienie tętnicze.

Szczury to zwierzęta aktywne w nocy, dlatego podczas badań gryzoniom nie pozwalano się dobrze wyspać w dzień. Czujniki telemetryczne pozwalały mierzyć stale aktywność mózgów zwierząt, ciśnienie tętnicze oraz tętno. Aby analizować zmiany dotyczące mikrobiomu, naukowcy przeprowadzali badania kału.

Pomysł przeprowadzenie tego rodzaju badań nasunęły autorom własne doświadczenia - część z nich pracuje lub pracowała przez pewien czas na nocnych dyżurach.

U niewyspanych szczurów ciśnienie tętnicze podniosło się i pozostało podwyższone, nawet gdy mogły już wrócić do normalnego snu. Sugeruje to, że zaburzony sen niekorzystnie wpływa na organizm przez dłuższy czas. Niepożądane zmiany stwierdzono również w mikrobiomie jelitowym.

Wbrew początkowym przypuszczeniom okazało się, że zmiany mikrobiomu nie nastąpiły natychmiast. Dopiero po tygodniu ujawnił się brak równowagi pomiędzy różnymi typami bakterii, w tym wzrost liczby drobnoustrojów związanych ze stanem zapalnym.

Gdy zakłócenia snu ustały, mikrobiom jelitowy także nie wrócił od razu do normy. Jak zaznaczają autorzy, te wstępne badania ujawniły złożone zależności z obecnością wielu czynników patologicznych. Planowane są dalsze prace, które pozwoliłyby lepiej poznać zagadnienie i sprawdzić, w jaki sposób zjawiska dotyczące szczurów przekładają się na ludzi.

"Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć sposób, aby pomóc ludziom zagrożonym chorobami układu krążenia ze względu na ich harmonogram pracy i snu. Ludzie zawsze będą mieli obowiązki, które zakłócają ich sen. Chcemy być w stanie zmniejszyć to ryzyko, działając na mikrobiom, wprowadzając nowe terapie lub zmiany w diecie" - powiedziała biorąca udział w badaniach dr Anne M. Fink. (PAP)

autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany