9 lipiec 2020

Zidentyfikowano kolejne przeciwciała zwalczające COVID-19

Międzynarodowy zespół badaczy zidentyfikował silnie działające przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 i poznał sposób ich powstawania. Zdaniem specjalistów, można je będzie wykorzystać do ochrony przed zakażeniem i leczenia COVID-19.
Koronawirus
48789
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Jedną z podstawowych linii obrony organizmu przed koronawirusem jest produkcja niszczących go cząsteczek zwanych przeciwciałami. Naukowcy z Uniwersytetu Kolońskiego oraz ich koledzy z innych niemieckich ośrodków i Izraela dowiedzieli się, jak powstają przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2 i zidentyfikowali ich rodzaj, który silnie atakuje wirusa.

„Naszym celem było lepsze zrozumienie odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 i zidentyfikowanie silnie działających przeciwciał, których można byłoby użyć do zapobiegania i leczenia COVID-19” - mówi prof. Florian Klein, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w magazynie „Cell”.

„Zakładamy, że takie przeciwciała są skuteczne przez kilka tygodni i w tym czasie mogą chronić przed COVID-19” - dodaje dr Christoph Kreer, także jeden z autorów odkrycia.

Naukowcy przebadali produkujące przeciwciała limfocyty pobrane od 12 osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zdołali następnie odtworzyć 255 przeciwciał w laboratorium i przetestowali je pod kątem zdolności do neutralizowania koronowirusa. W ten sposób wykryli 28 przeciwciał działających na SARS-CoV-2.

Jak się okazało, nawet w próbkach krwi pochodzących sprzed pandemii naukowcy znaleźli limfocyty produkujące przeciwciała podobne do tych, które unieszkodliwiają SARS-CoV-2. Wskazuje to, że przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi można sprawnie wyprodukować, a szczepionka szybko zapewni ochronę - tłumaczą badacze.

Przeciwciała mogą być stosowane także w terapii, a także w ramach profilaktyki poekspozycyjnej, czyli u osób, które miały kontakt z zainfekowaną osobą. „Ta forma interwencji mogłaby być szczególnie przydatna do zatrzymywania lokalnych ognisk epidemii i zapobiegania postępom choroby u osób nią zagrożonych” - tłumaczy prof. Klein.

Naukowcy spodziewają się, że badania kliniczne przeciwciał będą prowadzone już pod koniec 2020 roku.

Więcej informacji na stronie:

https://www.dzif.de/en/neutralising-antibodies-battle-against-covid-19 (PAP)

mat/ ekr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
48789
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany