kategoria: Turystyka
26 styczeń 2023

KE zatwierdza polski program pomocy dla sektora turystycznego wz. z ograniczeniami na granicy z Białorusią

zdjęcie: KE zatwierdza polski program pomocy dla sektora turystycznego wz. z ograniczeniami na granicy z Białorusią / fot. PAP
fot. PAP
Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek polski program pomocy publicznej dla sektora turystycznego o wartości 21 mln euro. Ma on na celu zrekompensowanie przedsiębiorstwom działającym w sektorze turystyki strat poniesionych w wyniku środków ograniczających przyjętych przez Polskę w odpowiedzi na instrumentalizację migrantów przez władze białoruskie na zewnętrznej granicy UE.
REKLAMA

"Ten program o wartości 21 mln euro umożliwia Polsce zapewnienie godziwej rekompensaty sektorowi turystyki za straty poniesione w wyniku sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zatwierdzony dziś środek będzie wspierał przedsiębiorstwa dotknięte tą wyjątkową sytuacją, ograniczając jednocześnie potencjalne zakłócenia konkurencji" - oświadczyła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji.

KE przypomniała, że 2 września 2021 roku Polska wprowadziła stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, tj. w pasie o szerokości około 3 kilometrów wzdłuż zewnętrznej granicy UE z Białorusią. Wiązało się to z szeregiem obostrzeń, w tym zakazem przebywania turystów na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

"Środki te przyjęto w odpowiedzi na wyjątkową sytuację wywołaną przez reżim (Alaksandra) Łukaszenki w celu podważenia bezpieczeństwa UE. Ukierunkowane działania służb białoruskich na granicach zewnętrznych UE obejmowały próby spowodowania wzrostu nielegalnej migracji do UE. Zakaz przebywania turystów na obszarze objętym obostrzeniami obowiązywał do końca czerwca 2022 roku" - podkreśliła Komisja.

Polska zgłosiła KE zamiar przyjęcia programu o wartości 21 mln euro (100 mln złotych), którego celem jest zrekompensowanie sektorowi turystyki strat poniesionych w okresie od września 2021 roku do czerwca 2022 roku.

Pomoc w ramach programu będzie miała formę dotacji bezpośrednich. Beneficjentami programu mogą być przedsiębiorstwa z sektora turystyki prowadzące działalność lub świadczące usługi na obszarze objętym stanem wyjątkowym, w tym hotele, restauracje i różnego rodzaju organizatorzy turystyki.

Podmioty ubiegające się o pomoc muszą wykazać, że ich sprzedaż zmniejszyła się o co najmniej 25 proc. w porównaniu ze sprzedażą uzyskaną między wrześniem 2018 roku a czerwcem 2019 roku.

Polska szacuje, że z programu skorzysta do 100 przedsiębiorstw.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany