2 luty 2021

MSZ: Irlandia, Ukraina i Rumunia przedłużają obostrzenia dla podróżujących

fot. PAP
Irlandia wydłuża do 5 marca wymóg posiadania przy wjeździe negatywnego wyniku testu na koronawirusa, Ukraina podtrzymuje co najmniej do końca lutego obowiązek odbycia kwarantanny, a Rumunia wciąż uznaje Polskę za kraj "niebezpieczny epidemicznie" - informuje serwis MSZ "Polak za granicą".
REKLAMA

MSZ poinformowało we wtorek na Twitterze za pośrednictwem swojego serwisu "Polak za granicą" o aktualnych obostrzeniach, które obowiązują w związku z pandemią osoby podróżujące z Polski do Irlandii, Rumunii oraz na Ukrainę.

Irlandia wydłużyła do 5 marca wymóg przedstawienia przy wjeździe negatywnego wyniku testu RT-PCR na koronawirusa. Podróżując do tego kraju, należy także wypełnić formularz "Passenger Locator Form" (dostępny jest on online). Brak ważnego wyniku testu zagrożony jest mandatem w wysokości do 2,5 tys. euro bądź nawet sześcioma miesiącami aresztu.

Osoby przybywające z krajów oznaczonych kolorem czerwonym w irlandzkim systemie klasyfikacji "Traffic Light System" zobowiązane są ograniczać przemieszczanie się po kraju przez pierwsze 14 dni. Obecnie kolorem czerwonym oznaczona jest zdecydowana większość krajów UE, w tym cała Polska. Kwota mandatu za niestosowanie się do zasad dotyczących ograniczeń przemieszczania się podniesiona została w Irlandii do 500 euro, zwiększona została również liczba specjalnych patroli na drogach dojazdowych do portów i lotnisk.

Obywatele przybywający na teren Ukrainy z Polski (bądź innego kraju znajdującego się na tzw. czerwonej liście) podlegają obowiązkowi odbycia 14-dniowej kwarantanny. Wynika to z umieszczenia prze ukraińskie władze Polski na liście krajów o zwiększonym zagrożeniu COVID-19. Z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby, które przedstawią ważny negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Przy wjeździe na Ukrainę należy również posiadać ważne ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty ewentualnego leczenia COVID-19. Obostrzenia te obowiązują do 28 lutego z możliwością ich przedłużenia.

Zgodnie ze stanem na dzień 1 lutego Polska znajduje się na rumuńskiej liście krajów niebezpiecznych epidemicznie. Podobnie jak w przypadku Ukrainy, kraj ten utrzymuje obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy dla osób przybywających z Polski. Zwolnione z kwarantanny są osoby przybywające do Rumunii, jeżeli pozostaną na jej terytorium krócej niż 3 dni (72 godziny) i przedstawią negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, wykonany na maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem do Rumunii.

Szczegółowe informacje dla podróżujących dotyczące większości krajów świata znajdują się na portalu gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany