kategoria: Turystyka
26 listopad 2023

Od początku roku kilkaset interwencji na lotniskach i pokładach samolotów

zdjęcie: Od początku roku kilkaset interwencji na lotniskach i pokładach samolotów / pixabay/2570438
Od początku roku funkcjonariusze SG przeprowadzili ponad 370 interwencji wobec osób zachowujących się niezgodnie z przepisami na pokładach samolotów lub w portach lotniczych oraz ponad 180 interwencji dotyczących pozostawionego bez opieki bagażu - przekazała PAP rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska.
REKLAMA

Z danych Straży Granicznej wynika, że do końca października funkcjonariusze tej formacji przeprowadzili 372 działania wobec osób zachowujących się niezgodnie z przepisami na pokładach statków powietrznych lub w portach lotniczych oraz na terenach do nich przyległych.

Największą liczbę takich interwencji odnotowano w lotniczych przejściach granicznych: Warszawa-Okęcie - 163 interwencje, Kraków-Balice – 48 i Katowice-Pyrzowice – 41.

Kolejne 185 interwencji dotyczyło działań minersko-pirotechniczne dotyczących pozostawionych bez opieki bagaży. Największą liczbę takich działań odnotowano w lotniczych przejściach granicznych: Kraków-Balice – 72, Wrocław-Strachowice – 30 oraz Gdańsk-Rębiechów – 21.

Jak przekazała Michalska, funkcjonariusze SG mają obowiązek potraktować poważnie wszelkiego rodzaju zgłoszenia nie tylko o podłożeniu bomby na terenie portu lotniczego, ale również wszelkiego rodzaju żarty, które dotyczą posiadania przez podróżnych w bagażu materiałów i przedmiotów niebezpiecznych.

Straż Graniczna ostrzega, że konsekwencją takich żartów może być nałożenie mandatu karnego, utrata biletu lotniczego, zatrzymanie, a nawet zarzuty prokuratorskie. Również pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie i wiąże się ze wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Konsekwencją pozostawienia bagażu są opóźnienia w komunikacji lotniczej oraz sankcje w postaci mandatu.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany