1 lipiec 2022

Ośrodek turystyczny PKL w Solinie to ważna inwestycja, dodatkowe setki miejsc pracy

fot. PAP
Nowy ośrodek turystyczny Polskich Kolei Linowych (PKL) w Solinie to ważna inwestycja gospodarcza, to dodatkowe setki miejsc pracy w przemyśle turystycznym - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia ośrodka.
REKLAMA

„Ta inwestycja (nowy ośrodek turystyczny Polskich Kolei Linowych w Solinie w Bieszczadach - PAP) zwiększa możliwości turystyczne dla mieszkańców Polski dla wszystkich turystów zagranicznych, ale to jednocześnie ważna inwestycja gospodarcza, to dodatkowe setki miejsc pracy (...) w całym przemyśle turystycznym” - stwierdził premier.

Szef rządu podkreślił, że inwestycja ta nie powstałaby, gdyby nie znakomita współpraca między rządem a samorządem. „Pokazaliśmy tutaj ogromną skuteczność, sprawczość. Ta inwestycja powstała w półtora roku” – dodał.

W ocenie premiera nie byłoby takich inwestycji, gdyby nie naprawa finansów publicznych, „gdyby nie brak konieczności wyprzedania majątku”.

„Dokonaliśmy repolonizacji w wielu miejscach” - stwierdził szef rządu. Dodał, że jednym z przykładów jest repolonizacja Polskich Kolei Linowych. „To dzięki temu nowy inwestor Polski Fundusz Rozwoju mógł zainwestować dodatkowe 200 mln zł w ostatnich paru latach, tylko w ostatnich trzech latach” - wskazał.

Morawiecki zapowiedział, że na kolejne kilka lat planowane są „jeszcze większe inwestycje turystyczne, krajobrazowe”. „Takie, żeby można było z jednej strony zarabiać, a z drugiej strony - zwiększać atrakcyjność turystyczną i przez to możliwości podziwiania polskich krajobrazów przez Polaków i turystów z zagranicy” – mówił.

Premier przypomniał, że „w czasach rządów PO wyprzedano (...) majątek narodowy naszych firm, różnych, właśnie takich jak Polskie Koleje Linowe”. „Ośrodek Polskich Kolei Linowych w Solinie, którego elementem jest kolej gondolowa, to kolejna odsłona repolonizacji. Inwestycja nie powstałaby, gdyby nie Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – stwierdził.

Podkreślił, że do powstania nowego ośrodka przyczyniła się strategia, która prowadzi do odkupowania aktywów z rąk zagranicznych inwestorów, którzy nie wkładali dodatkowych środków w inwestycje w takim wymiarze, jakim należałoby to robić.

Obecny na konferencji prezes PKL Daniel Pitrus podkreślił, że „PKL działa od 85 lat i nie mogło nas zabraknąć w tak unikatowym miejscu”.

Wójt gminy Solina Adam Piątkowski, który był też obecny na konferencji prasowej powiedział, że "nie było tego ośrodka gdybyśmy wspólnie nie inwestowali w turystykę". Dodał, że turystyka przynosi ponad 6 proc. PKB. Jak mówił, ma nadzieję, że dzięki inwestycjom w Bieszczady turystyka, zwiększy ten udział.

Jednym z elementów ośrodka PKL jest kolej gondolowa nad solińską zaporą licząca ponad 1,5 km długości. Koszt budowy ośrodka to ok. 110 mln zł.(PAP)

autorzy: Wojciech Huk, Łukasz Pawłowski, Magdalena Jarco

huk/ pif/ maja/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany