12 czerwiec 2020

Polska i Litwa wcześniej otworzyły granicę dla podróżnych

fot. PAP
Premier Polski Mateusz Morawiecki oraz premier Litwy Saulius Skvernelis o kilkanaście godzin wcześniej otworzyli granicę polsko-litewską i zapowiedzieli utrzymanie partnerstwa strategicznego między Litwą a Polską. Pozostałe granice Polski z UE zostaną otwarte od soboty.
REKLAMA

Premierzy Polski i Litwy spotkali się w piątek przed południem na byłym przejściu granicznym Budzisko-Kalwaria. Szefowie naszych rządów odbyli półgodzinną rozmowę w cztery oczy. Potem wzięli udział w konferencji prasowej, która odbyła się po litewskiej stronie granicy. Premierzy poinformowali o otwarciu granicy między Polską a Litwą już w piątek.

Od północy będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice Polski z UE. Podróżni zyskają prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny.

"To otwarcie granicy polsko-litewskiej na kilka godzin wcześniej niż otwarcie w ogóle granic też świadczy o takim partnerstwie, jest bardzo symboliczne. Dlatego ważnym zadaniem jest utrzymania partnerstwa strategicznego między Litwą a Polską" - powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

"Ten ruch, który widzimy za naszymi plecami, świadczy o tym, że nasz biznes, nasze kraje współpracują, mieszkańcy naszych krajów się kontaktują i życie aktywnie się toczy" - mówił Skvernelis.

Morawiecki gratulował premierowi Litwy sukcesów w walce z epidemią i przypominał, że w miejscu piątkowej konferencji granica została pierwszy raz w pełni otwarta w Budzisku przez prezydentów Polski - Lecha Kaczyńskiego i Litwy - Valdasa Adamkusa.

"Bardzo się cieszę, że ta ostatnia bardzo trudna perspektywa, którą niestety dla całej Europy, dla całego świata zgotował koronawirus, cała pandemia, że przechodzimy ją teraz wspólnie jako przyjaciele i że z powrotem wracamy do normalnej współpracy na wielu polach" - mówił Morawiecki.

Szef polskiego rządu podziękował premierowi Litwy za konsultacje i rozmowy w ostatnich miesiącach i wyraził przekonanie o dobrej współpracy gospodarczej, handlowej i kulturalnej. "Ciężarówki, jak widzimy, jeżdżą coraz częściej. Ruch osobowy będzie też na pewno z coraz większym natężeniem na tym przejściu się pojawiał i to jest dobry prognostyk na przyszłość" - mówił Mateusz Morawiecki.

Również premier Litwy podziękował za współpracę z szefem polskiego rządu, polskim i litewskim obywatelom za współpracę w czasach epidemii koronawirusa. "To świadczy o naszym partnerstwie strategicznym" - podkreślił Skvernelis.

Premier Morawiecki przypomniał na konferencji, że przed całą UE jest okres negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy. Dodał przy tym, że w czwartek w okolicach Brna w Czechach zostało wypracowane "wspólne, spójne i jednolite" stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. unijnego budżetu.

"Patrząc na naszą bliską współpracę z Sauliusem (Skvernelisem), z całym narodem litewskim, a także z Grupą Wyszehradzką wiem i widzę wyraźnie, jaką siłę stanowi Europa Centralna wobec nadchodzących negocjacji" - mówił.

Morawiecki poinformował również o wspólnych planach polsko-litewskich inwestycji infrastrukturalnych, a także w obszarze energetyki. Podkreślał wspólne stanowisko Polski i Litwy wobec Białorusi.

Mamy podobne podejście do spraw energetycznych. I nie tylko rozumiemy obawy Litwy dotyczące elektrowni w Ostrowcu, ale wspieramy Litwę na tym polu, na wszystkich możliwych forach europejskich. Ale jednocześnie trzeba podkreślić, że i Litwa i Polska są za bardzo bliską, dobrą, jak najlepszą współpracą z Białorusią, współpracą gospodarczą, a także współpracą polityczną“ - zadeklarował Morawiecki. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ gb/ mro/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany