21 lipiec 2022

Ponad 5,7 mln pasażerów odprawiono w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy

zdjęcie: Ponad 5,7 mln pasażerów odprawiono w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy / fot. PAP
fot. PAP
Przez pierwszych sześć miesięcy tego roku na Lotnisko Chopina obsłużyło ponad 5,7 mln pasażerów, to dwie trzecie z tego samego okresu 2019, czyli ostatniego roku przed pandemią - podał w czwartek stołeczny port.
REKLAMA

Według największego polskiego lotniska, "liczba podróżnych odprawianych z Lotniska Chopina stabilnie rośnie".

"W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku Lotnisko Chopina obsłużyło 5 milionów 789 tysięcy pasażerów. To więcej, niż przewidywały wcześniejsze prognozy" - podało Lotnisko Chopina w informacji prasowej.

Jak dodano, liczba pasażerów odprawionych w pierwszym półroczu to dwie trzecie z tego samego okresu roku 2019, czyli ostatniego roku przed pandemią - ponad 67 proc. to pasażerowie lotów rozkładowych, 13 proc. skorzystało z czarterów, a 19 proc. z linii niskokosztowych.

Najwięcej podróżnych przewiozły w tym czasie PLL LOT, Wiz Air i Enter Air. Najpopularniejsze kierunki rozkładowe to Londyn, Paryż i Amsterdam. Najchętniej odwiedzane kurorty wakacyjne to z kolei: Antalya, Hurghada, Marsa Alam.

Z danych portu wynika, że tylko w czerwcu br. lotnisko obsłużyło 1,68 mln pasażerów. To jedna czwarta więcej niż w maju i 12 proc. mniej niż w czerwcu 2019 r.

Jak podało lotnisko, w niedzielę, 19 czerwca padł rekord - obsłużono 58 tys. 394 osoby; to ponad 2 tys. osób mniej niż tego samego dnia 2019 r.

Przewoźnicy operujący z Lotniska Chopina uruchomili w czerwcu trzy nowe kierunki. Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały rejsy do Bombaju i Prisztiny. Wizz Air uruchomił połączenie z Kopenhagą dołączając tym samym do dwóch przewoźników już obsługujących tę trasę.

"Dane potwierdzają, że ruch lotniczy wraca do poziomów notowanych przed pandemią. Pasażerów przybywa z miesiąca na miesiąc. To dobry prognostyk, świadczący o stabilnej i konsekwentnej odbudowie ruchu lotniczego" – powiedziała, cytowana w informacji prasowej, rzecznik Lotniska Chopina Anna Dermont.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2021 r. port obsłużył prawie 7,5 mln pasażerów, czyli o 36 proc. więcej wobec 2020 r.; w 2020 r. było to 5 mln 482 tys. pasażerów i był to spadek o 70,9 proc. wobec 2019 r. (PAP)

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany