9 lipiec 2022

Turyści chętnie odwiedzają stadninę w Janowie Podlaskim po zniesieniu zakazu przebywania przy granicy

zdjęcie: Turyści chętnie odwiedzają stadninę w Janowie Podlaskim po zniesieniu zakazu przebywania przy granicy / fot. PAP
fot. PAP
Turyści chętnie odwiedzają stadninę koni arabskich w Janowie Podlaskim (Lubelskie) po zniesieniu od lipca zakazu przebywania w obszarze przygranicznym z Białorusią. Przez ostatnie 10 miesięcy obowiązywały na tym terenie ograniczenia wprowadzone z powodu kryzysu migracyjnego na granicy.
REKLAMA

Wójt Janowa Podlaskiego Leszek Chwedczuk wyraził nadzieję, że teraz do Janowa przyjedzie więcej turystów. Ocenił, że zniesienie zakazu jest przede wszystkim dobrą informacją dla stadniny i wielbicieli koni. "W weekend zorganizowano w stadninie dzień otwarty dla wszystkich zwiedzających, łącznie z pokazami koni. W tej chwili na terenie naszej gminy możliwy jest już wszędzie dojazd i każdy, kto przyjedzie podziwiać nasze walory środowiskowe, będzie miał okazję swobodnie się poruszać" – powiedział Chwedczuk.

Jak wyjaśnił, gmina Janów Podlaski była podzielona poprzez wprowadzenie zakazu przebywania. "Cały Janów z rynkiem, zamkiem, urzędem gminy był dostępny dla przyjeżdżających, natomiast stadnina koni była objęta zakazem" – dodał wójt.

Stadnina w Janowie Podlaskim jest najstarszą państwową stadniną koni arabskich. Znajduje się w Wygodzie koło Janowa, w założonym w 1817 r. zespole klasycystycznych stajni. Obecnie liczy ok. 450 koni.

Prezes stadniny Lucjan Cichosz zwrócił uwagę, że została otwarta w miniony weekend dla zwiedzających po blisko trzech latach, ze względu na trwającą również w tym czasie epidemię. "Od tygodnia odwiedziły nas już tłumy ludzi. Liczymy, że w wakacje stadnina odżyje pod względem turystów. Zapraszamy również w połowie sierpnia na aukcję Pride of Poland" – dodał prezes.

Nawet w deszczowe dni turyści są na terenie stadniny i spacerują alejkami podziwiając konie, które z chęcią podchodziły do ludzi i dawały się pogłaskać. Wśród zwiedzających byli m.in. Aneta i Irek z Warszawy, którzy przyjechali do Janowa na obóz tanga. "Bardzo nam się podobało w stadninie, piękne konie. Poza tym byliśmy już na rynku, gdzie jest fontanna z końmi; zauważyliśmy, że jest też dużo tablic upamiętniających wydarzenia historyczne. Podoba nam się, bo jest cisza, spokój. Nie mamy jednak tak dużo czasu na zwiedzanie, bo dwa razy dziennie są ćwiczenia" – opowiadali.

Stadninę odwiedziła również turystka z Sydney, której przodkowie pochodzą z tych stron. Rodaczce z Australii towarzyszył Maciej Barmosz, który prowadził badania historyczne miejscowości Krzyczew. "Pokazuję jej różne atrakcje tego regionu. Widzę, że jest bardzo pozytywny odbiór, nawet zachwyt. Jak na razie zobaczyliśmy właśnie stadninę, w planach jest również Pratulin nad Bugiem i groby przodków" – powiedział Maciej Barmosz.

Z Lublina do Janowa przyjechała także Justyna z rodziną. "Nie byliśmy w stadninie nigdy wcześniej. Kilka koni podeszło do nas już na pierwszym wybiegu. Nocujemy pod Janowem, czas spędzamy głównie na spacerach. Byliśmy w Mielniku, jutro jedziemy na kajaki. To jest bardzo ładna okolica, cały czas gdzieś jeździmy i zwiedzamy" – powiedziała turystka.

Janów Podlaski odwiedził też 9-letni Staś z Warszawy ze swoim dziadkiem. Jak przyznał, najbardziej podoba mu się basen i spacery po okolicy. "Zamierzamy się wybrać również do stadniny, bo jeszcze parę tygodni temu mój syn tam pojechał i nie było takiej możliwości, bo terenu pilnowało wojsko" – dodał dziadek.

Szesnaście kilometrów od Janowa znajduje się miejscowość Pratulin położona w malowniczym zakolu Bugu. Znajduje się tam również Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich, poświęcone zamordowanym w 1874 r. unitom. "Zorganizowaliśmy sobie taką jednodniową wycieczkę. Podziwiamy te piękne tereny, bardzo nam się tu podoba. Mieliśmy już wcześniej przyjechać, ale był zakaz przebywania i trochę się obawialiśmy, że nie uda się wjechać. W drodze powrotnej chcemy zahaczyć jeszcze o sanktuarium w Kodniu" – podkreśliła Asia z Kocka w woj. lubelskim, która odwiedziła Pratulin wraz z mężem i dwójką synów.

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński przekazał w rozmowie z PAP, że widać już w mieście turystów z Okuninki nad jeziorem Białym. "W czasie Dni Włodawy było bardzo dużo ludzi, również spoza miasta. Było to udane wydarzenie połączone z otwarciem rynku po rewitalizacji. Mam nadzieję, że ten sezon wakacyjny pozwoli się odbić przedsiębiorcom, bo część z nich zawiesiła w ostatnich miesiącach działalność" – zaznaczył burmistrz.

Zaprosił turystów w trzeci weekend lipca na Festiwal Sztuk Naturalnych festiwal Zew Natury we Włodawie.

Burmistrza Włodawy przekazał, że wzdłuż granicy białoruskiej na Bugu znajduje się nadal siatka odgradzająca, a teren patrolowany jest przez służby. "Można jednak już spacerować, przebywać w okolicach rzeki. Dla wędkarzy wyznaczono miejsca, ale wcześniej muszą zgłosić taką chęć do Straży Granicznej" – dodał Muszyński.

W związku z kryzysem migracyjnym na granicy, do 30 czerwca br. obowiązywało rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca tego roku jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie był stan wyjątkowy, obowiązujący od 2 września do 30 listopada 2021 roku.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany