.
24 lipiec 2020

Twoje Miasto zaprasza – spotkajmy się we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Położony nad rzeką Odrą, poprzecinany jej licznymi dopływami i kanałami, jest wyjątkowym miastem 12 wysp i ponad 100 mostów. Malownicze położenie, cenne zabytki architektury, bogata oferta kulturalna, doskonałe restauracje i życzliwi mieszkańcy to główne walory miasta.
Koronawirus
84396
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Bogata i burzliwa historia Wrocławia wpisana jest w jego mury. Czasy wczesnego średniowiecza przypomina Ostrów Tumski, na którym zachował się w doskonałym stanie jeden z najpiękniejszych w Europie zespołów architektury sakralnej. Wrocławski ratusz zaliczany jest do najwspanialszych budowli gotycko-renesansowych w Europie Środkowej. Hala Stulecia to wybitne dzieło XX–wiecznego modernizmu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historię tę przybliżą najlepiej wrocławskie muzea. Tę dawną Muzeum Miejskie na wystawie „1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim. Tę bardziej współczesną – Centrum Historii Zajezdnia, mieszczące się w dawnej zajezdni autobusowej, w której w 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Warto odwiedzić także Muzeum Pana Tadeusza i zobaczyć rękopis tego dzieła czy jedyne w Polsce muzea Architektury oraz Poczty i Telekomunikacji.

W mieście jest również wiele terenów zielonych – w centrum Promenada Staromiejska i nadodrzańskie bulwary, a dalej w głąb ponad kilkanaście parków i ogrodów. Wspaniałym miejscem na spacery jest Ogród Botaniczny, z pięknym ogrodem kwiatowym, oranżerią, alpinarium i kaktusiarnią, a także Ogród Zoologiczny, z unikatowym Afrykarium. Szczególną atrakcję stanowi oryginalny Ogród Japoński w parku Szczytnickim.

Życie miasta skupia się wokół Odry – to płynąca przez centrum rzeka miała wpływ na układ urbanistyczny miasta. Wrocław nazywany był nawet Wenecją Północy. Dziś nabrzeża stały się miejscem rekreacji – miejskie plaże kuszą wielbicieli nocnych szaleństw, a przystanie statków pasażerskich i wypożyczalnie sprzętu wodnego – amatorów wypoczynku na wodzie.

Wrocław to także prężny ośrodek kultury. Wiele teatrów, opera, filharmonia i liczne kluby, muzea i galerie zapewniają bogaty program wydarzeń artystycznych. Kulturalną wizytówką miasta stały się festiwale o międzynarodowym znaczeniu – muzyczne oraz filmowe. Nie bez przyczyny w 2016 roku Wrocław był Europejską Stolica Kultury. Miasto znane jest także jako arena wydarzeń sportowych. Było gospodarzem EURO 2012, The World Games 2017. To atrakcyjny cel podróży, co potwierdziło 5 mln turystów, którzy odwiedzili miasto w 2019 roku, po tym jak przyznano mu tytuł European Best Destination 2018.

Miasto jest szczególnie przyjazne dzieciom – mnóstwo zabawy zapewni im wizyta w Hydropolis – multimedialnej atrakcji poświęconej wodzie, i Kolejkowie – największej w Polsce makiecie kolejowej, czy na licznych placach zabaw, ale najbardziej ekscytujące są zawsze poszukiwania niemal 600 krasnali rozsianych po całym mieście! Wrocławianie zaprzyjaźnili się z nimi i obecnie skrzaty są jednym z miejskich symboli.

Stolica Dolnego Śląska jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, liczy około 640 tys. mieszkańców. Jednak przede wszystkim jest przepięknym miastem o bogatej historii i niepowtarzalnej urodzie, którą doceniają nie tylko mieszkańcy, ale licznie odwiedzający miasto goście. To także doskonała baza wypadowa dla całego Dolnego Śląska.

Top 10 atrakcji turystycznych

Rynek

Należy do największych założeń urbanistycznych tego typu w Europie. W jego centrum znajdują się Sukiennice i gmach ratusza, będący unikatowym w skali Europy zabytkiem architektury gotyckiej i renesansowej. Z czterech stron otaczają go mieszczańskie kamienice, z których najcenniejsze to Pod Siedmioma Elektorami, Pod Złotym Słońcem oraz Jaś i Małgosia.

Wrocławski Ogród Zoologiczny z Afrykarium

To najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Na jego terenie znajduje się kilka zabytkowych XIX-wiecznych zabudowań, ale jego największą atrakcją jest Afrykarium – unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający środowisko wodne Czarnego Kontynentu.

Ostrów Tumski

Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Najokazalsze z nich to gotycka katedra św. Jana Chrzciciela oraz kościół Świętego Krzyża. Znajduje się tu również Muzeum Archidiecezjalne, które od ponad 100 lat gromadzi zabytki sztuki sakralnej, posiadające ogromną wartość historyczną i artystyczną. Wśród nich znaleźć możemy słynną Księgę henrykowską z XIII–XIV wieku z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim. Muzeum właśnie zyskuje nowy blask.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka, autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka, to upamiętniające 100. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej unikatowe dzieło malarskie. Obraz o wymiarach 15 x 120 metrów został umieszczony w specjalnie zbudowanej rotundzie, a wykonana przed obrazem scenografia nadaje mu trójwymiarowości.

Hala Stulecia

Hala Stulecia, powszechnie uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku, zaprojektowana została przez wybitnego architekta Maxa Berga. Powstała w 1913 roku z okazji międzynarodowej wystawy w stulecie bitwy pod Lipskiem. 13 lipca 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historię jej powstania przybliża Visitor Center.

Tuż obok znajduje się jedna z największych fontann w Europie. Ma powierzchnię ok. 1 ha, a w jej niecce umieszczono 300 dysz wodnych różnego rodzaju oraz 800 punktów świetlnych. Wszystko to stanowi element multimedialnych pokazów.

Uniwersytet Wrocławski

Znajduje się w największym barokowym kompleksie miasta, tworzonym przez dawne kolegium i kościół jezuicki. To najstarsza wrocławska uczelnia. W gmachu głównym mieści się: muzeum, które kryje w sobie perłę dolnośląskiego baroku – Aulę Leopoldina, muzyczny zakątek – Oratorium Marianum, aulę w której dziś, tak jak 200 lat temu, odbywają się koncerty wybitnych artystów oraz dawne obserwatorium astronomiczne, mieszczące się w Wieży Matematycznej, w którym podziwiać można m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z XVI wieku, zegar słoneczny z XVII wieku i datowany na rok 1665 cyrkiel Galileusza.

Dzielnica Czterech Wyznań

W tej części Starego Miasta w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań: sobór prawosławny, kościół rzymskokatolicki, kościół ewangelicko-augsburski i synagoga. Dzielnica jest jedną z atrakcji turystycznych miasta – wytyczono tu dwie ścieżki turystyczne: kulturową i historyczną, zapraszają także liczne kawiarenki.

Sky Tower

To najwyższy budynek we Wrocławiu. A punkt widokowy, który mieści się na jego 49. piętrze jest najwyżej położonym takim punktem w Polsce. Stał się jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia, miejscem obowiązkowym na mapie miłośników fantastycznych widoków miasta i jego okolicy, aż po górę Ślężę, Chełmiec czy Śnieżkę.

Aquapark

Wrocławski park wodny jest jednym największych obiektów rekreacyjno-sportowych w Polsce. Do dyspozycji gości są baseny rekreacyjne z „leniwą rzeką” i zatoką dla dzieci, basen sportowy o wymiarach olimpijskich, strefa fitness, saunarium, a w nim kompleks saun i łaźni z ogrodem oraz baseny zewnętrzne.

Hydropolis

To unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest atrakcją dla osób w każdym wieku, bo multimedialna opowieść o życiodajnej wodzie jest bogata i różnorodna. Hydropolis zajmuje dawny zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 r. o powierzchni 4000 m2. Wystawa podzielona jest na dziewięć stref tematycznych, każda z nich przedstawia substancję życia z innego ujęcia.

1, 2, 3 dni we Wrocławiu

Jeśli na zwiedzenie Wrocławia masz jeden dzień koniecznie zobacz:
  • Rynek z ratuszem, sukiennicami i mieszczańskimi kamienicami,
  • Uniwersytet z Aulą Leopoldina, Oratorium Marianum i Wieżą Matematyczną (punkt widokowy),
  • Ostrów Tumski z katedrą (punkt widokowy).
Przejdź się Promenadą Staromiejską koło Narodowego Forum Muzyki do Dzielnicy Czterech Wyznań. Odwiedź też Pałac Królewski oraz Panoramę Racławicką.

Jeśli na zwiedzenie Wrocławia masz dwa dni koniecznie zobacz:  
  • ZOO z Afrykarium,
  • Halę Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł i fontannę multimedialną,
  • park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim.
Wjedź na taras widokowy wieżowca Sky Tower, a wieczorem wybierz się na koncert do Narodowego Forum Muzyki.

Jeśli na zwiedzenie Wrocławia masz trzy dni koniecznie zobacz:
  • jak odżyła dawna dzielnica rzemieślnicza Nadodrze – wypij kawę i zrób zakupy w autorskich galeryjkach,
  • Ogród Botaniczny z najstarszym i największym Muzeum Przyrodniczym w kraju,
  • najważniejsze wrocławskie muzea: Architektury, Poczty i Telekomunikacji, Narodowe i Miejskie z oddziałami oraz Współczesne.
Aby podróżowanie było przyjemne, a zaplanowanie wycieczki proste i szybkie, powstał oficjalny serwis turystyczny Wrocławia – www.visitwroclaw.eu. Na Facebooku Visit Wrocław (@visitwro), działa także chatbot, który na bieżąco odpowiada na nurtujące turystów pytania.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
84396
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-11-28 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-06 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-12 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany