4 lipiec 2020

Zabytkowy parowóz Borsig Bn2t znów na torach poznańskiej Maltanki

fot. PAP
W ten weekend pierwszy raz w sezonie 2020 na wąskie tory kolejki Maltanki wyjechał Borsuk, czyli parowóz Borsig Bn2t. Kolejka, której trasa wiedzie wzdłuż Jeziora Maltańskiego, uznawana za jeden z symboli Poznania i obowiązkową atrakcję turystyczną miasta.
Koronawirus
51167
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

"4 i 5 lipca, sobota i niedziela, to pierwsze dni w sezonie 2020, kiedy na wąskie tory Maltanki wyjedzie Borsuk – parowóz z niezwykłą historią. Został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 r. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i – w 1999 r. – skierowany do eksploatacji. Obecnie jest ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance" – tłumaczyła rzeczniczka prasowa MPK Poznań Agnieszka Smogulecka.

Parowóz nosi imię Agusia. Nazywany jest również Borsukiem od spolszczenia nazwy fabryki, z której się wywodzi.

Smogulecka dodała, że podobnie jak w minionych latach Borsuk ponownie będzie woził pasażerów, ciesząc przy tym oko osób spędzających czas nad Jeziorem Maltańskim.

"Na trasę będzie wyruszał co drugi weekend – od tego aż do końca września. Za każdym razem parowóz należy właściwie przygotować do drogi, a to oznacza, że aby mógł wyjechać w pierwszy kurs z pasażerami o godzinie 10.00, przygotowania należy rozpocząć nad ranem" – wskazała.

Poznańska kolejka Maltanka kursuje od 1972 r. i w każdym sezonie przewozi ponad 100 tys. pasażerów. Tor kolejki o szerokości 600 mm i długości 3850 m łączy rondo Śródka z poznańskim ogrodem zoologicznym. Trasa biegnie wzdłuż brzegu Jeziora Maltańskiego. Kolejka rozpoczyna drogę od przystanku Maltanka, później zatrzymuje się na stacjach Ptyś i Balbinka, a kończy w Zwierzyńcu. W taborze Maltanki są także lokomotywy spalinowe. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
51167
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-10-07 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany