9 wrzesień 2022

Do końca tego tygodnia 14. emeryturę otrzyma 4,7 mln emerytów

zdjęcie: Do końca tego tygodnia 14. emeryturę otrzyma 4,7 mln emerytów / fot. PAP
fot. PAP
Dziś realizujemy kolejne wypłaty 14. emerytury. Do końca tego tygodnia świadczenie otrzyma już 4,7 mln emerytów – to większość uprawnionych. Na ich konta trafi 5,6 mld zł - powiedziała PAP w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że w sumie 14. emeryturę otrzyma 9 mln emerytów i rencistów. "Zdecydowana większość z nich – 7,7 mln uprawnionych – czternastkę będzie miała wypłaconą w pełnej wysokości, a pozostali na zasadzie złotówka za złotówkę. Na czternastkę przeznaczymy w tym roku ok. 11,4 mld zł." - powiedziała.

"W ubiegłym roku czternaste świadczenie realizowane było w czwartym kwartale, jednak w tym roku zadecydowaliśmy o wcześniejszej wypłacie. Pierwsi emeryci pieniądze otrzymali już 25 sierpnia. Wypłata dodatkowych świadczeń to realizacja zobowiązania, że będziemy dbać o seniorów, którzy przez lata ciężko pracowali i dziś zasługują na wsparcie, opiekę oraz godne i bezpieczne życie" - podkreśliła Maląg.

Wypłata czternastych emerytur ruszyła w Polsce 25 sierpnia. To kolejne w 2022 r. dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe.

Czternasta emerytura na rękę wynosi 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Zgodnie z rządowymi szacunkami, w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany