3 lipiec 2020

MSWiA wręczyło promesy na zakup wozów strażackich zwycięzcom "Bitwy o Wozy"

fot. PAP
Pokazaliście, że macie świetnie zorganizowane, silne lokalne społeczności, które wykorzystają nowoczesne wozy bojowe dla dobra wszystkich mieszkańców – powiedział w piątek szef MSWiA Mariusz Kamiński przedstawicielom zwycięskich gmin "Bitwy o Wozy" przed wręczeniem im promes na zakup pojazdów.
Koronawirus
54487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

W uroczystości udział wziął szef MSWIA, jego zastępcy Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nabryg. Andrzej Bartkowiak oraz przedstawiciele samorządów 16 gmin liczących do 20 tys. mieszkańców, gdzie frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich była najwyższa w skali województwa. Gminy te wygrały profrekwencyjną akcję MSWiA "Bitwa o Wozy", dzięki czemu otrzymały promesy na zakup wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnych.

"Gratulacje. To powód do radości, że kierujecie tak świetnie zorganizowanymi lokalnym społecznościami. Wszyscy byśmy chcieli, żeby to była inspiracja, żeby ta aktywność obywatelska mieszkańców waszych gmin była inspiracją przed drugą turą wyborów prezydenckich dla całej Polski" – powiedział Mariusz Kamiński.

W jego przekonaniu środki na zakup wozów trafią w najlepsze ręce. "Pokazaliście, że macie świetnie zorganizowane, silne lokalne społeczności, które taki instrument jak te nowoczesne wozy bojowe wykorzystają dla dobra wszystkich mieszkańców" – dodał szef MSWiA.

Wyraził przy tym najwyższy szacunek i uznanie dla ponad 600 tysięcy druhów i druhen, którzy są członkami ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce. "To jest niezwykły unikatowy w skali światowej ruch, którego zazdrości nam cała zagranica" – zaznaczył.

Minister przekazał też, że w tym roku do ochotniczych straży pożarnych trafi rekordowa liczba wozów bojowych. "Będzie to ok. 600 nowoczesnych wozów, które zwiększą bezpieczeństwo naszych mieszkańców" – podkreślił.

Wskazał, że na pewno będzie to sprzęt wykorzystany efektywnie "Każdy dzień, każdy tydzień przekonuje nas, jak ważna jest OSP, jak ważne są działania OSP" – stwierdził. Wozy bojowe dla OSP to – jak mówił – wspaniała inwestycja w bezpieczeństwo naszych obywateli.

Także wiceminister Wąsik podkreślał rolę OSP w bezpieczeństwie społeczności lokalnych. "W większości sytuacji pierwsze są na miejscu zdarzeń, pierwsze niosą pomoc, działają szybko, sprawnie, profesjonalnie. Chcemy, żeby OSP miały dobry, profesjonalny sprzęt" – podkreślił.

Wręczenie promes na zakup wozów przedstawicielom samorządów to – jak wskazał – ogromna przyjemność. Wąsik pogratulował im wspaniałych społeczności lokalnych i niezwykłej aktywności.

Wiceminister Szefernaker, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. współpracy z samorządem, podkreślił, że mobilizacja gmin w "Bitwie o Wozy" przerosła najśmielsze oczekiwania. Jak mówił, do MSWiA napływało dużo informacji o oddolnej aktywności lokalnych społeczności.

"Warto tutaj też powiedzieć, że w przestrzeni publicznej pojawiło się bardzo wiele głosów, także tych krytycznych, na temat tej akcji. Ale ja chciałbym tutaj jasno powiedzieć: bez względu na to, gdzie Polacy mieszkają – czy w małych miejscowościach, czy w dużych miastach – mają takie samo prawo do święta demokracji, do udziału w wyborach, do akcji profrekwencyjnej" – powiedział Szefernaker.

Zwrócił uwagę, że w dużych miastach są środki na prowadzenie tego typu akcji. "Cieszę się też, że w mniejszych miastach i na terenach wiejskich ta akcja przyłożyła się do tego, żeby ta frekwencja była w tym roku historyczna" – powiedział.

Resort zapowiedział ponadto, że odbędzie się druga runda akcji "Bitwa o Wozy" – przed II turą wyborów. Tym razem szansę na wygranie wozu będzie miało 49 gmin do 20 tys. mieszkańców. Zwycięży każda, która będzie miała najwyższą frekwencję na terenie jednego z 49 dawnych województw. Pod uwagę nie będą brane gminy, które wygrały po I turze.

Po I turze promesy na zakup wozów otrzymały: gm. Czernica (dolnośląskie, 77 proc. frekwencji), gm. Osielsko (kujawsko-pomorskie, 78 proc.), gm. Godziszów (lubelskie, 75 proc.), gm. Zabór (lubuskie, 69 proc.), gm. Nowosolna (łódzkie, 78 proc.), gm. Żegocina (małopolskie, 76 proc gm. Kulesze Kościelne (podlaskie, 72 proc.), Łeba (pomorskie, 85 proc.), gm. Koszarawa (śląskie, 77 proc.), gm. Masłów (świętokrzyskie, 69 proc.), gm. Stawiguda (warmińsko-mazurskie, 72 proc.), gm. Suchy Las (wielkopolskie, 80 proc.), a także gm. Rewal (zachodniopomorskie, 86 proc), gm. Michałowice (mazowieckie, 81 proc.), gm. Praszka (opolskie, 67 proc.), gm. Cisna (podkarpackie, 75 proc.). (PAP)

Autorki: Agnieszka Ziemska, Aleksandra Kuźniar

agzi/ akuz/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
54487
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany