17 październik 2020

Eksperci: restrykcje w handlu mogą wydłużyć godziny otwarcia sklepów

fot. PAP
Zdaniem ekspertów wprowadzenie restrykcji w handlu, w postaci przede wszystkim godzin dla seniorów, może skutkować wydłużeniem godzin otwarcia sklepów. Bezpośrednio nie wpłynie na sytuację epidemiczną, ale może ponownie zmotywować klientów do korzystania z e-zakupów.
REKLAMA

Od czwartku obowiązują nowe restrykcje, dotyczące handlu detalicznego, wprowadzające m.in. godziny dla seniorów.

"Mieliśmy podobną sytuację w kwietniu, jednak teraz obniżono dodatkowo wiek seniora do 60 lat. Efektywność tego rozwiązania na wiosnę nie została dobrze oceniona przez branżę detaliczną, nie tylko pod kątem obrotów, organizacji pracy, ale i wpływu na zdrowie" - stwierdziła Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego.

"W mojej ocenie, jeśli nie przynosi bezpośrednich efektów, to daje nam pośredni wpływ. Efekty pośrednie mogą być takie, że sklepy obawiając się mniejszego ruchu i spadku obrotów, będą wydłużały godziny pracy" - dodała.

Według Tkaczyk, jeśli nowe restrykcje miałyby mieć efekt bezpośredni, to po takich godzinach dla seniorów wszystkie powierzchnie w sklepach powinny być kompletnie dezynfekowane, co nie jest realne.

"Są także miejscowości, gdzie seniorów jest stosunkowo mniej, co w efekcie spowoduje, że placówki handlowe będą puste, a z drugiej strony są miejsca, gdzie osób kwalifikujących się na te godziny jest względnie więcej, co może wywołać nadmierne zagęszczenie między 10 a 12" - oceniła.

Według firmy doradczej JLL od początku roku do końca września podaż powierzchni powiększyła się o 248 tys. m2. Zdaniem ekspertów trend lokalności i wygodnych zakupów, obecny jeszcze przed COVID-19, przybierał na sile wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii, a to znajduje odzwierciedlenie w nowej podaży.

"Niektóre sieci dywersyfikują też swoje portfolio biznesowe. Przykładem jest otwarty niedawno w Warszawie całodobowy samoobsługowy kiosk Ruchu z ofertą gastronomiczną" - czytamy.

"Z kolei polska marka sportowa 4F właśnie otworzyła, również w stolicy, swoją pierwszą kawiarnię ze zdrową żywnością, strefą fitness, salonem kolekcji 4F i punktem odbioru zamówień online" - dodano.

"Są badania (np. dane firmy Gfk Polonia, dotyczące kwietnia br.) pokazujące, że w związku z sytuacją pandemiczną, w tym restrykcjami, zmieniają się nawyki konsumentów: o wiele rzadziej (średni spadek liczby wizyt w sklepie o 25 proc.) chodzimy do sklepów, ale wartość koszyka zakupowego jest większa (średnio o 45 proc.)" - oceniła Tkaczyk.

"Zwłaszcza, że Polki i Polacy na tle średniej europejskiej zdecydowanie częściej odwiedzali placówki handlowe przed pandemią, ale równocześnie bardzo szybko dostosowują się do nowych zasad i ograniczeń, co obserwowaliśmy choćby ostatnio w przypadku wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę" - dodała.

Według Tkaczyk zdecydowanie nastąpił dynamiczny wzrost zakupów w sieci, zwłaszcza w kategorii e-FCMG, czyli sprzedaży szybko zbywalnych dóbr pierwszej potrzeby, co pokazują najnowsze badania.

"Nadal nie jest to kategoria dominująca w polskim e-commerce, jednak odnotowujemy przyrosty sprzedaży w okresie styczeń-czerwiec rok do roku rzędu 50 proc. (badania Panelu Gospodarstw domowych GFK Polonia), czego katalizatorem była zdecydowanie pandemia" - stwierdziła.

"Wiele osób sceptycznie nastawionych do e-handlu przekonało się, że to nie tylko nie jest trudne, ani niebezpieczne, ale może być nie tylko użyteczne, ale i wygodniejsze i przyjemniejsze, niż tradycyjne wizyty w sklepie".

Zdaniem Tkaczyk bez impulsu pandemicznego nie byłoby możliwe, by nowi klienci e-commerce byli skłonni do tak nagłej zmiany długoletnich nawyków.

"Po tym, jak duże obiekty handlowe ponownie otworzyły się dla klientów, udział handlu elektronicznego w sprzedaży zaczął się obniżać, potwierdzając pozytywne nastawienie Polaków do zakupów w sklepach stacjonarnych" - powiedziała dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych w JLL, Anna Wysocka.

"Obecnie jest on zbliżony do poziomu sprzed pandemii. Jednak obserwowany ostatnio wzrost zachorowań może ponownie wpłynąć na naszą codzienność i nawyki zakupowe" - dodała.

Zdaniem dyrektor, dlatego przedstawiciele sektora postulują zawieszenie zakazu handlu w niedzielę, co "pomogłoby przynajmniej częściowo przejść branży przez ten niełatwy okres".

"Na pewno najwięcej straciły duże sieci handlowe, zniesienie zakazu to dla nich oczywista szansa na podniesienie obrotów" - oceniła Tkaczyk.

"Jeśli chodzi o konsumentów, to według ogólnopolskiego badania, wykonanego przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, 53,5 proc. Polaków jest za powrotem niedziel handlowych; 33,7 proc. jest odmiennego zdania, natomiast 12,8 proc. ankietowanych ma neutralny stosunek do tego lub nie potrafi się określić, przy czym w większym stopniu mieszkańcy większych miast optują za zniesieniem niedzielnych ograniczeń" - dodała.

Według akademiczki z punktu widzenia epidemiologicznego, bezpośredni wpływ zniesienia zakazu nie byłby przesadnie widoczny, zwłaszcza poza największymi miastami.

"Oczywiście dłużej i częściej otwarte sklepy to krótsze kolejki, jednak to byłby efekt pośredni, podobnie jak w przypadku godzin dla seniorów" - podsumowała.(PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
263929
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2020-12-26 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-27 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany