23 luty 2022

Zniesienie limitów liczby osób poprawi sytuację najemców

zdjęcie: Zniesienie limitów liczby osób poprawi sytuację najemców / fot. PAP
fot. PAP
Zniesienie limitów w sklepach, kinach czy restauracjach poprawi sytuację najemców i zachęci klientów do wizyt w centrach handlowych - powiedział PAP dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych Krzysztof Poznański odnosząc się do zapowiedzi złagodzenia obostrzeń covidowych.
REKLAMA

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli zniesienie od 1 marca większości obostrzeń z wyjątkiem izolacji i kwarantanny dla współdomownika, kwarantanny przyjazdowej dla osób bez paszportu covidowego i maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

"Zapowiedziane zmiany witamy z radością i nadzieją na przywrócenie normalności. Nie odnosimy się natomiast do przesłanek epidemiologicznych, nie znamy się na tym i trudno jest nam to komentować" - powiedział PAP w środę dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).

Jak podkreślił, właściciele galerii handlowych, najemcy, a także klienci czekają na zniesienie obecnie obowiązujących ograniczeń, które utrudniają działalność centrów handlowych. Przypomniał, że obecnie w sklepach obowiązuje limit osób - maksymalnie jedna osoba na 15 m kw., w lokalach gastronomicznych i kinach może być zajętych do 30 proc. miejsc, przy czym do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione. Ponadto, w kinach obowiązuje zakaz sprzedaży jedzenia i napojów.

"Zniesienie tych limitów na pewno poprawi sytuację najemców i zachęci klientów do wizyt w centrach handlowych" - stwierdził Poznański.

Według danych PRCH, w styczniu br. odwiedzalność centrów handlowych była o 2 proc. niższa niż w styczniu 2019 r., czyli przed pandemią. W grudniu ub.r. galerie handlowe odwiedziło 12 proc. mniej klientów, natomiast w listopadzie - 5 proc. więcej niż w 2019. "Te wyniki znacząco nie odbiegają od danych o odwiedzalności centrów handlowych przed pandemią. Widać natomiast, że klienci są ostrożniejsi i chodzą do centrów handlowych w mniejszych grupach" - powiedział dyrektor.

Ocenił, że po zniesieniu limitów klienci zaczną wracać do starych nawyków, czyli odwiedzin galerii handlowych w większych grupach. "Normalna działalność restauracji i kin też spowoduje większą chęć do odwiedzania centrów handlowych" - dodał Poznański.

Jak informuje KPRM, od 1 marca nadal będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych – w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany