Zdrowie artykuł sponsorowany
8 kwiecień 2021

Dieta z niskim indeksem glikemicznym - kiedy warto ją stosować?

zdjęcie: Dieta z niskim indeksem glikemicznym - kiedy warto ją stosować? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Choć oczywistym jest, że to, co jemy, wpływa na nasze zdrowie, stosunkowo mały procent ludzi, choć ma takie możliwości, próbuje spożywać korzystne dla organizmu pokarmy. Każdy ma inne preferencje żywieniowe, jak i niedobory i nadmiary, z którymi musi się uporać - dieta musi być dostosowana do potrzeb danej osoby. Świetnie pokazuje to dieta o niskim indeksie glikemicznym, która jest skierowana dla specyficznej grupy osób. Przyjrzymy się temu, ale na tę chwilę musimy zrozumieć, czym jest indeks glikemiczny.

Indeks glikemiczny - co to?

Jest to wskaźnik (IG), który określa szybkość wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu danego produktu. Robi to porównując tę szybkość do spożycia tej samej ilości węglowodanów w postaci cukru prostego - glukozy.

W ten sposób produkty możemy podzielić na trzy główne typy - są to:

  • produkty o niskim poziomie IG - IG<50,
  • produkty o średnim poziomie IG - 55-70,
  • produkty o wysokim poziomie IG - IG<70.


Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić zawartość indeksu glikemicznego w produktach, możemy znaleźć pod linkiem Indeks glikemiczny IG - wapteka.pl. Jakie znaczenie ma IG dla organizmu?
 

Dieta o niskim indeksie glikemicznym - po co?

Szybki wzrost poziomu glukozy we krwi jest odczuwany jako nagły zastrzyk energii - po co więc spożywać cokolwiek innego, niż produkty o wysokim poziomie IG? Ten magiczny efekt cukrów prostych nie działa długo. Już po chwili po wypiciu puszki słodzonego napoju gazowanego poczujemy następujące znużenie i zmęczenie, gdyż nasz organizm domaga się kolejnej nadwyżki cukru. W ten sposób nie utrzymamy nigdy wysokiego i zdrowego poziomu energii przez cały dzień. Skończy się to przemęczeniem, osłabieniem i znużeniem. Jednak to nie jedyna właściwość wysokiego wskaźnika IG. Domagający się organizm zachowuje się jak na głodzie cukrowym, który najczęściej kończy się podjadaniem słodyczy, co skutkuje tyciem i problemami zdrowotnymi. 

Skoro już wiemy, po co nam dieta o niskim IG, warto dowiedzieć się też innych rzeczy związanych ze zdrowiem, które możemy znaleźć tutaj - Wapteka.pl. Jednak na razie zajmijmy się tym, dla kogo przeznaczona jest ta dieta.
 

Dieta o niskim IG - dla kogo?

Jak już wspomnieliśmy, jest to skuteczna metoda na niepodjadanie, gdyż nie czujemy potrzeby natychmiastowego dostarczenia cukru do organizmu. Sprawdzi się więc świetnie dla wszystkich, którzy potrzebują schudnąć. Trzeba tu wspomnieć, że nie zastąpi ona deficytu kalorycznego, który jest potrzebny przy chudnięciu, ale wspomoże w jego utrzymaniu. Warto wiedzieć, że dieta o niskim indeksie glikemicznym nie jest bardzo restrykcyjna - zabiera z naszego talerza tak naprawdę same niezdrowe rzeczy. 

Nie ma zastrzeżeń co do stosowania tej diety, ale co ze wskazaniami? Dieta ta polecana jest przede wszystkim osobom, które mają problemy z natury węglowodanowo-hormonalnej. Mówimy tutaj głównie o cukrzykach obu typów, o osobach z insulinoopornością, czy stanami przedcukrzycowymi. Jak dokładnie ta dieta pomaga? Przykładowo, u cukrzyków typu 2 da się zauważyć poprawę wskaźników lipidowych, jak i wrażliwości insulinowej. Jeśli chodzi o samą prewencję tych chorób, bardzo ważna jest zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkiego, co nam potrzebne - dieta o niskim  IG na pewno w tym pomoże.
 

Co warto jeszcze wiedzieć o indeksie glikemicznym?

Warto wiedzieć, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym też mają zastosowanie - szczególnie przy wysiłku fizycznym. Takie szybkie odzyskanie energii jest wykorzystywane na co dzień przez sportowców, gdyż produkty te nie powodują trudności trawiennych, a pomagają jednocześnie w dokończeniu zawodów czy ćwiczeń w domu.

Indeks IG pomoże nam w dobraniu odpowiednich dla nas produktów, a jednocześnie pokaże, że wielka część niezdrowych produktów łączy się ze sobą właśnie dzięki temu czynnikowi. Warto się nim kierować, aby utrzymać zdrowie i dobrą sylwetkę.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-26 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany