31 marzec 2021

Jeśli nie silną wolą – to sposobem

Rewolucja technologiczna dosięga najróżniejszych branż, na pierwszy rzut oka nawet luźno kojarzonych z innowacjami. Tak też jest z produktami dostarczającymi nikotyny, które od klasycznych papierosów przeszły długą drogę do obecnych, potencjalnie mniej szkodliwych dla zdrowia rozwiązań
Przyjrzyjmy się alternatywom dla palaczy. Kilka dni temu kolejny naukowiec określił e-papierosy jako skuteczne narzędzie do wychodzenia z nałogu palenia.  Profesor  Frank Baeyens z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) poinformował, że prowadzone na jego macierzystym uniwersytecie badania dowodzą, iż  40 proc. Belgów, którzy podjęli zakończoną sukcesem próbę rzucenia palenia, używało podczas tego procesu e-papierosów. Ale są także inne alternatywy.

Warto wiedzieć

Przez wiele lat palacze szukający alternatyw mieli do wyboru jedynie produkty z grupy nikotynowej terapii zastępczej, ale w ostatnich latach zyskiwali coraz więcej możliwości wyboru produktów, które potencjalnie mogą redukować szkodliwy wpływ tego nałogu na zdrowie. Problemem w Polsce jest nadal mała wiedza na temat dostępnych możliwości i brak znajomości badań, które za nimi stoją. Dochodzi do mylnego określania wszystkich produktów „papierosami elektronicznymi”. To błędne myślenie, zwłaszcza, że na rynku istnieje kilka kategorii: e-papierosy (tzw. vapour products), produkty do podgrzewania tytoniu (tobacco heating products), hybrydy, a także relatywnie nowy w Polsce tytoń do żucia w saszetkach, np. Epok. Doustne produkty nikotynowe są bardzo popularne w Skandynawii, a dla ich użytkowników istotny może być fakt, że można ich używać właściwie w każdym miejscu i czasie, ponadto występują w różnych wariantach stężenia nikotyny.

Redukcja ryzyka

Determinacja, by zadbać o swoje zdrowie w szczególnie trudnym czasie pandemii, noworoczne postanowienie, czy chęć ograniczenia wydatków – wszystko może być dobrym motywem naszych działań, ale niezależnie od tego warto poznać fakty, które mogą skutecznie pomóc w rozstaniu się ze szkodliwym nałogiem.  Alternatywy, takie jak podgrzewacze tytoniu, według rozlicznych badań międzynarodowych są potencjalnie mniej szkodliwe dla naszego zdrowia od około 90 do 95 proc. w porównaniu z klasycznymi papierosami. Nie spalają, a  - jak sama nazwa wskazuje - podgrzewają tytoń. Na rynku znajdziemy dziś całkiem spory wybór produktów alternatywnych. Niektóre z nich, takie jak np. glo Hyper, pozwalają m. in. wybrać intensywność sesji oraz szybkość podgrzewania tytoniu, a do tego, urządzenie wymaga ładowania dopiero po dwudziestu sesjach. Dlaczego to może być istotne? Ponieważ w pozbyciu się nałogu ogromną rolę odgrywa nawyk,  a jeżeli stopniowe odchodzenie od zgubnych przyzwyczajeń okazuje się zbyt skomplikowane, może się po prostu nie udać. Warto jednak podjąć to wyzwanie, kierując się choćby stworzoną przez naukowców skalą obniżania ryzyka (tzw. risk continuum), przedstawiającą poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny. Na tej skali potencjalnie najmniej szkodliwa jest tzw. nikotynowa terapia zastępcza (NRT), czyli np. gumy do żucia czy plastry antynikotynowe, na drugim miejscu są tzw. modern oral products, e-papierosy,  następnie sproszkowany tytoń i podgrzewacze tytoniu, a na szarym końcu tradycyjne papierosy i cygara.

Technologia ma nam jednak  jedynie pomóc w rzuceniu nałogu, bo bezspornie najzdrowiej jest po prostu  - nie palić. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-30 23:59
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany