10 czerwiec 2021

Kuczmierowski: do Polski dotarła w czwartek dostawa 259 tys. szczepionek firmy AstraZeneca

fot. PAP
Do Polski dotarła w czwartek dostawa 259 tys. szczepionek firmy AstraZeneca - przekazał PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
REKLAMA

Prezes RARS podał, że dostawy szczepionek do punktów szczepień będą realizowane niezwłocznie, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Agencja przekazała w środę, że z powodu nieregularności dostaw preparatu AstraZeneca, priorytetem jest zapewnienie pacjentom drugich dawek tej szczepionki. RARS informowała, że gdyby w jakimś punkcie zabrakło pierwszej dawki AstryZeneki, zostanie zaproponowana szczepionka innego producenta.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zdementowała jednocześnie informacje o wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca. "Takie pomysły nie są nawet rozważane" – zaznaczono w środowym oświadczeniu RARS.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek nowe schematy szczepień przeciw COVID-19, zgodnie z którymi skrócony został odstęp między podaniem dawek szczepionek mRNA: od Moderny i Pfizera.

Resort dopuścił, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane preparatem Comirnaty od Pfizera po upływie 21 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami, a preparatem COVID-19 Vaccine Moderna po upływie 28 dni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami. Szczepionka Vaxzevria AstraZeneca w schemacie dwudawkowym ma być podawana przy zachowaniu odstępu od 35 dni (nie dłużej jednak niż do 84 dni) między dawkami.

Ministerstwo poinformowało też, że zgodnie z zaleceniami Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej rekomendowany odstęp między dawkami szczepionki Comirnaty, podawanej dzieciom od 12 lat, wynosi 21 dni. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany