16 wrzesień 2020

„Międzynarodowe wysiłki na rzecz walki z koronawirusem: od badań do wdrożenia” - światowa konferencja ministrów nauki

fot. www.gov.pl / CC 3.0 Polska
O doświadczeniach i działaniach podejmowanych przez naukowców z różnych krajów w walce z koronawirusem rozmawiali podczas konferencji online ministrowie nauki z 19 państw. Polskę na tym spotkaniu reprezentował sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. n. med. Wojciech Maksymowicz.
REKLAMA

Zorganizowana z inicjatywy ministra nauki i technologii Izraela, Jizhara Szaja, światowa konferencja ministrów nauki była transmitowana na żywo w 19 krajach. Wzięli w niej udział przedstawiciele następujących państw (kolejność alfabetyczna): Argentyna, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Gwatemala, Hiszpania, Honduras, Kolumbia, Niemcy, Peru, Polska, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.

Międzynarodowa współpraca naukowa

Na konferencji szczegółowo omówiono doświadczenia i zaprezentowano działania podejmowane przez naukowców w poszczególnych krajach. Każdy z uczestników miał możliwość przedstawienia informacji na temat badań oraz innowacyjnych osiągnięć technologicznych w badaniach medycznych, a także strategii przyjętych przez swoje kraje w walce z wirusem SARS-CoV-2.

Ministrowie z krajów uczestniczących w konferencji podpisali wspólną deklarację o międzynarodowej współpracy naukowej w zakresie walki z koronawirusem i stworzeniu bezpośredniej platformy online umożliwiającej naukowcom ze współpracujących krajów komunikację oraz dzielenie się doświadczeniami.

Polscy naukowcy mierzą się z koronawirusem

O osiągnięciach polskich naukowców w walce z koronawirusem mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. n. med. Wojciech Maksymowicz: Dokonania polskich naukowców w tej dziedzinie są znaczne. Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali system internetowy CIRCA do wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19, możemy się pochwalić także testami grupowymi opracowanymi przez naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN. Nie zapominajmy również o innowacyjnych badaniach nad kluczowym w walce z wirusem enzymem prowadzonych przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej – podkreślił minister. Prof. Maksymowicz omówił inicjatywy Zespołu do spraw koordynacji działań w systemie szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19, w pracach którego uczestniczą przedstawiciele konferencji rektorów, studentów, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA i MNiSW. Przekazał także informacje o finansowaniu przez MNiSW działań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki.

Zapis konferencji:

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
299049
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-07 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-09 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-16 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany