7 czerwiec 2021

Ministerstwo Zdrowia: głównym celem reformy psychiatrii jest dostępna, kompleksowa opieka i pomoc

fot. PAP
Głównym celem reformy psychiatrii jest dostępna, kompleksowa opieka i pomoc – mówiła w poniedziałek podczas III Kongresu Zdrowia Psychicznego Dorota Olczyk z Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia.
REKLAMA

Przedstawicielka resortu zdrowia wskazała podczas obradującego w Warszawie kongresu, że jego hasło "Od instytucji do środowiska – dostępność i szacunek" jest zbieżne z polityką i ideami, którymi kieruje się ministerstwo w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.

"Od 2017 r., czyli od uchwalenia drugiej edycji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Ministerstwo Zdrowia w bardzo intensywny sposób realizuje reformę zdrowia psychicznego, której głównym celem jest przede wszystkim zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi powszechnie dostępnej i kompleksowej opieki oraz wszelkiej pomocy, która jest niezbędna do życia w środowisku rodzinnym i społecznym" – mówiła.

Priorytetem obecnie wdrażanej reformy jest – jak mówiła – jest dobro pacjenta i wsparcie jego najbliższych.

"Warto podkreślić, że przy realizacji kluczowych i strategicznych działań Ministerstwo Zdrowia podejmuje i nadal będzie podejmowało współpracę z wieloma ekspertami z dziedziny zdrowia psychicznego, konsultantami krajowymi, ale także organizacjami pozarządowymi i środowiskami pacjenckimi" – akcentowała.

Olczyk przypominała m.in., że obecnie funkcjonują 33 Centra Zdrowia Psychicznego. Wyraziła nadzieję, że jeszcze w tym roku dołącza kolejne podmioty. Zwracała też uwagę, że reforma dotyczy nie tylko pacjentów pełnoletnich, ale także dzieci i młodzieży. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2021-12-18 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-18 18:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany