5 wrzesień 2022

Najbardziej prawdopodobne, że co najmniej do listopada nie będzie eskalacji zakażeń

zdjęcie: Najbardziej prawdopodobne, że co najmniej do listopada nie będzie eskalacji zakażeń / fot. PAP
fot. PAP
Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że co najmniej do listopada nie będzie eskalacji zakażeń koronawirusem – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
REKLAMA

Szef MZ był pytany w RMF FM m.in. o to, czy przewiduje znaczący powrót COVID-19 i konieczność noszenia maseczek w przestrzeni publicznej.

"Myślę, że COVID-19 jest tym, co będzie chyba w coraz mniejszym stopniu martwiło ministra zdrowia. Widzimy wyraźnie, że jesteśmy po pewnym apogeum zachorowań, mówię o fali wakacyjnej" – powiedział szef MZ.

"Nie będziemy mieli powtórki scenariusza takiego jak w poprzednich latach" – zaznaczył.

Pytany o najgorszy możliwy scenariusz covidowy, minister Niedzielski, odparł, że "najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że co najmniej do listopada nie będzie eskalacji zakażeń".

Dopytywany, czy nie przewiduje zamykania firm, restauracji i galerii handlowych, minister zapewnił, że absolutnie nie. "Mamy do czynienia z taką już odpornością populacyjną w kraju (…), że jesteśmy w innej zupełnie rzeczywistości" – podkreślił.

Na pytanie, czy można spokojnie planować ferie, Niedzielski powiedział: "myślę, że tak".

Szef MZ był też pytany o sobotnią wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości w sprawie palenia w piecach. Lider PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami w Nowym Targu mówił w weekend, że trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana. Zapewniał też, że "węgiel będzie przybywał" i do końca sezonu wszyscy potrzebujący go otrzymają.

"Zanieczyszczenie powietrza (…) jest poważnym czynnikiem" – stwierdził szef MZ, akcentując, że nie można go bagatelizować. "Ale wszyscy musimy też zdać sobie sprawę, że czeka nas trudna zima. Mówię tu o sytuacji geopolitycznej, o tym, jak będzie wyglądało zaopatrzenie w surowce energetyczne. To są bardzo poważne zagadnienia" – dodał Niedzielski. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-26 19:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany