26 listopad 2021

Palący problem nie tylko palaczy - Listopad Miesiącem Świadomości Raka Płuca

W Polsce co roku ponad 22 tys. (1) osób słyszy diagnozę - rak płuca, a ponad 23 tys. (2) umiera z jego powodu. To oznacza, że w przypadku tego nowotworu śmiertelność jest wyższa niż zachorowalność. Główną przyczyną raka płuca jest długotrwała ekspozycja na dym papierosowy tzw. palenie czynne, ale i bierne, a głównym objawem kaszel utrzymujący się dłużej niż 2 tygodnie. Niestety świadomość Polaków na temat tego nowotworu jest na dosyć niskim poziomie. Ponad 27% (3) badanych długotrwały kaszel łączy z paleniem tytoniu, ale już tylko niecałe 3,5 % (4) z rozwojem raka płuca. W listopadzie obchodzimy Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca z okazji którego zainaugurowana została akcja informacyjno-edukacyjna Kaszel ma znaczenie! zwracająca uwagę na objawy choroby oraz konieczność prowadzenia wczesnej diagnostyki.
informacja handlowa
W organizmie każdego człowieka znajdują się organy, których schorzenia nie wywołują żadnych dolegliwości bólowych. Jednym z nich są płuca. W pęcherzykach płucnych brakuje zakończeń nerwowych, tym samym nie następuje przewodzenie sygnałów bólowych do centralnego układu nerwowego. Między innymi z tego powodu nie zauważa się wczesnych, wyraźnych objawów co wpływa na fakt, że w Polsce nadal większość przypadków nowotworów płuca rozpoznawana jest dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Rak płuca to trochę taki niemy zabójca. Wczesne symptomy, które pozwoliłyby na jego szybkie zdiagnozowanie są na tyle uniwersalne, że jakakolwiek czujność chorych zostaje uśpiona. Oczywiste jest, że kaszel nie jest obcy nikomu z nas, że chrypka to „atrybut” osób palących. Dlatego kluczowa jest profilaktyka i diagnostyka osób z grup ryzyka. To co ważne, to jedynie czujny i wnikliwy lekarz jest w stanie tak pokierować pacjenta, aby uchronić go przed rozwojem zaawansowanego stadium choroby. Stąd mój apel, szczególnie do lekarzy POZ, słuchajcie, badajcie i nie wykluczajcie żadnego ze scenariuszy! – mówi prof. dr hab. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Akcja Kaszel ma znaczenie! ma na celu wyczulenie Polaków przede wszystkim na pierwsze symptomy choroby, ale również na wsłuchiwanie się i obserwowanie własnego organizmu. Pamiętajmy, że nasze ciało komunikuje się z nami. Wystarczy zatrzymać się i posłuchać – dodaje prof. Orłowski.

Paląca przyczyna

Za główną przyczynę rozwoju nowotworu płuca uznaje się ekspozycję na dym tytoniowy. Jak pokazują statystyki ok. 90% wszystkich raków płuc spowodowanych jest dymem tytoniowym wdychanym podczas wieloletniego aktywnego palenia [ryzyko zachorowania 20x większe], ale również biernego palenia [ryzyko zachorowania 3x większe]5. U osób, które przez 30 lat wypalały paczkę papierosów dziennie, ryzyko choroby wzrasta od 20 do 60 razy u mężczyzn i od 14 do 20 razy u kobiet6.
Z kolei bierne palenie, czyli przebywanie w zadymionym pomieszczeniu, podnosi ryzyko raka płuca o 24%7. Bierni palacze wdychają mieszankę dymu, w którym jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), znajduje się ponad 70008 substancji chemicznych, z których ok. 70 wykazuje działanie rakotwórcze. To co ważne dopiero po 15 latach niepalenia lub po prostu przerwania ekspozycji na dym tytoniowy, ryzyko zachorowania na raka płuca nie zwiększa się.

Światło ostrzegawcze

Kaszel to objaw charakterystyczny dla wielu chorób w tym dla raka płuca. Z tego względu należy zachować czujność diagnostyczną. Pomarańczowe światło powinno włączyć się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z długo utrzymującym się kaszlem [dłużej niż 2-3 tygodnie], przewlekłą chrypką, częstymi zapaleniami płuc i oskrzeli, świstami podczas oddychania, dusznościami. Wszelkie zmiany charakteru kaszlu, z suchego na mokry oraz częstotliwości występowania napadów, to wystarczający powód do włączenia czerwonego światła. Jeżeli dodatkowo kaszlowi towarzyszą krwioplucie, częste i nawracające zapalenia płuc, wyniszczenie i utrata masy ciała, ból w klatce piersiowej, to konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem specjalistą [pulmonologiem], który nakreśli dalszy plan leczenia.

Wiedza Polaków

Z badania przeprowadzonego w listopadzie br. przez SWResearch na grupie 1600 respondentów wynika, że świadomość raka płuca m.in. w kontekście przewlekłego kaszlu jako jednego z symptomów, jest stosunkowo niska. Około 30% badanych uważa, że przewlekły kaszel wiąże się z przeziębieniem/ zwykłą infekcją. Niewiele mniejszy odsetek (27%) wskazuje na palenie papierosów. Dla prawie co dziesiątego ankietowanego związane jest to z alergią lub astmą, a jedynie ok. 3,5% łączy ten objaw z rakiem płuca.

Większość ankietowanych, ponad 70%, uważa, że z przewlekłym kaszlem, utrzymującym się 4-8 tygodni powinniśmy udać się do lekarza, a dla jedynie 16% wiąże się to z koniecznością zrobienia dodatkowych badań, np. RTG lub spirometrii.

Prawie połowa respondentów jest zdania, że choroby płuc mogą dotykać osoby w każdym wieku. Co czwarty badany wskazał, że częściej narażone są osoby w wieku 51-70 lat, a co piąty – że osoby w wieku 31-50 lat. Wśród ankietowanych 41% uważa, że to mężczyźni częściej chorują na raka płuc. Niewiele większy odsetek (43%) wskazuje, że obie płcie po równo narażone są na zachorowania. Jedynie 5% wskazało, że to kobiety częściej chorują na raka płuc.

Optymistycznym jest fakt, że trzech na czterech ankietowanych uważa, że raka płuc można leczyć. Warunek jest jeden – wczesne wykrycie.

Akcja Kaszel ma znaczenie!, ma na celu zwrócenie uwagi zarówno społeczeństwa jak i lekarzy pierwszego kontaktu na objawy zwiastujące chorobę. Czas odgrywa tu główną rolę, bo gdy w porę zdiagnozujemy nowotwór mamy szansę na ograniczenie skutków choroby oraz leczenie. W zaawansowanym stadium raka płuca nasze szanse na przeżycie spadają z dnia na dzień.

Więcej informacji o akcji Kaszel ma znaczenie! na www.kaszelmaznaczenie.pl

1 forumrakapluca.pl/o-raku-pluca/co-to-jest-rak-pluca, dostęp 10.11.2021
2 www.mp.pl/pacjent/onkologia/aktualnosci/226163,rak-pluca-glowna-przyczyna-zgonow-onkologicznych, dostęp 10.11.2021
3 Badanie opinii publicznej w ramach akcji Kaszel ma znaczenie, SWResearch, listopad 2021, dostęp 09.11.2021
4 Badanie opinii publicznej w ramach akcji Kaszel ma znaczenie, SWResearch, listopad 2021, dostęp 09.11.2021
5 www.wum.edu.pl/2018-11-15-konferencja-i-briefing-prasowy-z-okazji-swiatowego-dnia-rzucania-palenia-w-wum dostęp 10.11.2021
6 www.mp.pl/onkologia/aktualnosci/277782,polowa-palaczy-wie-ze-palenie-powoduje-raka-pluca dostęp 10.11.2021
7 www.nowafarmacja.pl/blog/czym-jest-bierne-palenie-i-jakie-sa-jego-skutki, dostęp 10.11.2021
8 www.who.int/news/item/29-05-2019-who-highlights-huge-scale-of-tobacco-related-lung-disease-deaths, dostęp 10.11.2021
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce