19 listopad 2021

Podlaski Urząd Wojewódzki: stabilizacja liczby zakażeń, ale wciąż dużo pacjentów w szpitalach

W Podlaskiem stabilizuje się liczba zakażeń koronawirusem i liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach w regionie. Poziom hospitalizacji jest wysoki, ale bez gwałtownych wzrostów – ocenił w piątek Podlaski Urząd Wojewódzki.
REKLAMA

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o kolejnych 814 przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 w regionie. To czwarty od końca wśród regionów wynik w kraju. Urząd wojewódzki przypomniał, że przed rokiem było to 517 przypadków – najmniej ze wszystkich województw.

Poprzedni tydzień był rekordowy w 2021 r. jeżeli chodzi o łączną liczbę zakażeń w Podlaskiem. Było ich 5674. W trwającym tygodniu to dotąd – łącznie 3743 przypadki – wynika z danych urzędu wojewódzkiego.

Obecnie szpitale w regionie zapewniają 1655 łóżek covidowych.

Raport z sytuacji epidemicznej wojewoda przekazał w piątek podczas wideokonferencji wojewodów z udziałem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera i wiceministra zdrowia Waldemara Kraski.

"Mówił o tym, że w Podlaskiem następuje stabilizacja liczby zakażeń koronawirusem, ale na wysokim poziomie – nie ma jednak gwałtownych wzrostów. Ostatnie dni to także stabilizacja na wysokim poziomie liczby pacjentów w szpitalach – podczas czwartej fali najwięcej było ich 15 listopada – 1250. Dziś odnotowaliśmy kolejny, choć nieduży, spadek – w podlaskich szpitalach na COVID-19 leczonych jest 1178 osób. Wojewoda poinformował, że zachowany jest bufor bezpieczeństwa – w dalszym ciągu są wolne miejsca, ale sytuacja w szpitalach na pewno jest trudna" – poinformowało PAP biuro prasowe wojewody podlaskiego.

Według najnowszej (z czwartku) decyzji wojewody w sprawie łóżek covidowych 8 kolejnych miejsc dla pacjentów z COVID-19 ma utworzyć szpital wojewódzki w Białymstoku. Po zmianie placówka ma mieć łącznie 142 miejsca, w tym 10 na intensywnej terapii.

Rzecznik szpitala wojewódzkiego Rafał Tomaszczuk powiedział, że w piątek szpital zgłasza do rejestru tę zmianę. W piątek w szpitalu było hospitalizowanych 113 pacjentów i ośmiu na oddziale intensywnej terapii.

Prof. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, członek Rady Medycznej przy premierze, pytany w piątek w Polskim Radiu Białystok o to, czy czwarta fala pandemii w Podlaskiem osiągnęła szczyt, powiedział, że są takie sygnały, ale może to być wahanie.

"Może się okazać, że zaraz wybuchnie jakieś ognisko w jednym z powiatów i wtedy krzywe znów utrzymają się nam wysokich poziomach. Ale chcemy wierzyć w to, że faktycznie to najgorsze mamy za sobą. Aczkolwiek w szpitalach to jeszcze potrwa, bo przyjmujemy pacjentów wtedy, kiedy jest szczyt i oni zostają jakiś czas. Jeżeli chodzi o oddziały zakaźne, spodziewam się, że będziemy zajęci covidem do wiosny" – powiedział Flisiak. Podkreślał, że liczby nowych zakażeń, podawane przez Ministerstwo Zdrowia, cały czas są duże.

"Nawet jeżeli kilkaset osób będzie ulegało zakażeniu, kilkadziesiąt dziennie będzie umierało, to są to duże liczby, do których niestety przyzwyczailiśmy się i zobojętnieliśmy" – dodał Flisiak.

Profesor wskazał, że obecna sytuacja jest związana z tym, że wciąż za mało osób się zaszczepiło, a także z tym, że w poprzednich falach pandemii COVID-19 przechorowało nie aż tak dużo osób. "W tej chwili po prostu wyrównujemy te zaległości. Lepiej by było je wyrównać poprzez szczepienia, a nie poprzez przechorowanie" – dodał Flisiak.

Profesor podkreślał, że wielu pacjentów trafia do szpitali w ciężkim stanie, bo zgłaszają się zbyt późno, a to naraża chorych na ciężkie powikłania, konieczność podłączenia do respiratora, zmniejsza także szanse na przeżycie pacjenta.

"Dlatego kluczowe jest wczesne rozpoczęcie leczenia. Niestety bardzo dużo osób, rzekłbym, że zdecydowana większość, wierzy chyba w te głosy, że to rodzaj grypki, przeziębienia, że jakoś przeczeka. Wszystko się wydaje pod kontrolą do czasu nagłego pogorszenia stanu zdrowia" – mówił Flisiak.(PAP)

Autor: Izabela Próchnicka

kow/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-02-28 14:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-28 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-21 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany