8 sierpień 2022

Potwierdzono 599 nowych zakażeń koronawirusem

zdjęcie: Potwierdzono 599 nowych zakażeń koronawirusem / fot. PAP
fot. PAP
Potwierdzono 599 nowych zakażeń koronawirusem; w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia odnotowano spadek o 2 proc. - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podał także, że od 22 lipca ponad 580 tys. osób przyjęło druga dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19.
REKLAMA

Wiceminister zdrowia w poniedziałek w TVP1 pytany o aktualną sytuację epidemiczną w Polsce, w tym m.in. o liczbę nowych potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

"Dzisiaj jest 599 przypadków, czyli to jest - jeżeli porównamy tydzień do tygodnia - spadek o 2 proc." - powiedział. Jednocześnie zastrzegł, że są to małe liczby, gdyż są to dane z weekendu. "Ale jeżeli popatrzymy na statystyki i także otoczenie naszego kraju, czyli kraje Europy zachodniej, ale także Czechy, Słowację, wszędzie widzimy w tej chwili tendencję spadkową, czyli ta fala letnia koronawirusa, już jest zdecydowanie słabsza. Myślę, że u nas także ten tydzień będzie tym tygodniem, kiedy może jeszcze będą dość wysokie wyniki, ale chyba jesteśmy już na szczycie zachorowań" - wskazał Kraska.

Podał, że hospitalizowanych jest ponad 2,5 tys. osób chorych na COVID-19. "To są osoby nie tylko z koronawirusem (...). Najczęściej trafiają z innymi schorzeniami i przy okazji, kiedy wykonany jest test stwierdzamy, że jest u nich koronawirus, który najczęściej nie daje jakiś takich objawów, które mieliśmy w poprzednich falach" - powiedział.

Wiceminister przypomniał też, że od 22 lipca możliwe jest zapisywanie się na szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 60. roku życia.

"Na dzień dzisiejszy jest zapisanych 910 tys. osób, ponad 580 tys. przyjęło już te drugą dawkę. To są bardzo ważne liczby, ponieważ to jest grupa największego ryzyka, osoby, które najczęściej mają obniżoną odporność, mają wielochorobowość, to są osoby, które najczęściej przegrywają walkę z COVID-19. 93 proc. osób, które zmarły to właśnie osoby z tej grupy" - poinformował. "Dlatego apelujemy, by się zaczepić" - dodał.

Kraska wskazał też, że prawdopodobnie na początku września pojawi się nowa szczepionka - szczepionka zmodyfikowana, celowana w wariant koronawirusa - omikron.

"Warto okres wakacyjny wykorzystać, aby przygotować się na jesień, bo eksperci wszyscy podkreślają, że jakiś wzrost, kolejna fala, na jesieni się pojawi" - zaznaczył. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany