2 luty 2023

Zaskakujące wyniki najnowszych badań saszetek nikotynowych

zdjęcie: Zaskakujące wyniki najnowszych badań saszetek nikotynowych / pixabay/6255212
Osoby korzystające z saszetek nikotynowych poddanych badaniu, którego wyniki opublikowano w grudniu[1], mają znacznie lepsze wyniki w przypadku kilku wskaźników chorób związanych z paleniem tytoniu w porównaniu z osobami palącymi - takie są wyniki nowego - innowacyjnego i przekrojowego badania klinicznego. Badanie jest kolejnym dowodem przemawiającym za tym, że saszetki są produktem o zmniejszonym ryzyku dla osób, które decydują się całkowicie zastąpić nim palenie tytoniu.
W opisywanym badaniu wzięli udział mieszkańcy Danii i Szwecji w wieku 19-55 lat, cieszący się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Zostali podzieleni na kilka grup: aktualnych palaczy, którzy palili przez co najmniej rok przed badaniem przesiewowym, osoby korzystające wyłącznie z poddanych badaniu saszetek przez co najmniej sześć miesięcy, byłych palaczy, którzy rzucili nałóg co najmniej sześć miesięcy wcześniej i osoby, które nigdy nie paliły.

W przeciwieństwie do badań długoterminowych, których uczestnicy odbywają szereg wizyt w klinice odwiedzając ją przez dłuższy czas, uczestnicy tego badania stawili się w placówce medycznej tylko na jedno badanie, podczas którego pobrano m. in. próbki krwi i moczu oraz wykonano inne pomiary kliniczne.  Próbki te były następnie oceniane pod kątem biomarkerów narażenia (na wybrane substancje toksyczne) oraz biomarkerów potencjalnej szkodliwości. Różnice w poziomach biomarkerów pomiędzy czterema grupami zostały porównane i przeanalizowane.

Według wyników, poziomy biomarkerów narażenia były znacznie niższe u użytkowników saszetek nikotynowych w porównaniu z osobami palącymi. Wyniki pokazały też korzystne dla pierwszej grupy różnice w poziomie biomarkerów pomiędzy nimi i palaczami, przy czym cztery ze wskaźników osiągnęły istotność statystyczną, a pozostałe miały podobne poziomy u konsumentów VELO, byłych palaczy i osób, które nigdy nie paliły.


Wyniki są źródłem nowych ważnych spostrzeżeń na temat roli doustnych saszetek nikotynowych w ograniczaniu szkód wyrządzanych przez palenie tytoniu, pokazując, że mogą wnieść istotny wkład w redukcję szkód zdrowotnych związanych z tym nałogiem.

Ten temat jest także analizowany i poruszany przez polskich naukowców. - Bez wątpienia mamy do czynienia z najmniej szkodliwym dla palaczy alternatywnym produktem dostarczającym nikotynę,  mówił prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,  ekspert od lat badający alternatywne metody dostarczania nikotyny do organizmu.


[1] Assessment of biomarkers of exposure and potential harm, and physiological and subjective health measures in exclusive users of nicotine pouches and current, former and never smokers, Biomarkers, https://www.tandfonline.com/
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany