1 wrzesień 2023

Zgłoś swoje dziecko na bezpłatne badania u fizjoterapeuty

zdjęcie: Zgłoś swoje dziecko na bezpłatne badania u fizjoterapeuty / pixabay/2358333
Prawie 3,5 tysiąca dzieci zostało przebadanych w pilotażowym programie badania stóp dzieci i młodzieży. Dane są niepokojące. Ponad 44 proc. z nich wymaga dalszej konsultacji, w tym rehabilitacji. Zadbaj o zdrowie swojego dziecka i zgłoś je do pilotażu. Program adresowany jest do dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Badania są bezpłatne, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wciąż można z nich skorzystać.
REKLAMA
Od maja 2023 r. dzieci i młodzież mogą korzystać z badania stóp w ramach pilotażowego programu. Realizuje go szesnaście placówek w Polsce. Ich lista opublikowana jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia www.nfz.gov.pl w zakładce „Dla Pacjenta”, w katalogu „Programy profilaktyczne”. W każdej chwili można się zgłosić i umówić na wizytę. W badaniach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 5 do 16 lat.

Najwięcej przebadanych dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Od pierwszych tygodni funkcjonowania pilotaż spotkał się z dużym zainteresowaniem. W ciągu niespełna czterech miesięcy przebadano blisko 3500 dzieci. Największą grupę stanowiły dzieci w wieku 6-7 lat – informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wady postawy należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym. Potwierdzają to wstępne wyniki pilotażu. Ponad 44 proc. uczestników pilotażu zostało objętych dalszym postępowaniem fizjoterapeutycznym. W przypadku stwierdzenia poważnych nieprawidłowości, wymagających szerszych badań, opiekunowie przebadanych młodych pacjentów byli informowani o konieczności przeprowadzenia dalszych konsultacji. W województwie dolnośląskim na 800 przebadanych dzieci, 500 z nich skierowano do dalszego leczenia. W innych regionach odnotowano placówki, w których 99 proc. zbadanych dzieci miało wady postawy wymagające dalszej specjalistycznej opieki.

Płaskostopie, koślawość pięt to najczęstsze wady

Najczęściej występujące wady wśród uczestników pilotażu to płaskostopie, nieprawidłowa postawa i koślawość pięt. Dzieci, które wymagają dalszej pracy pod okiem fachowców kierowane są na konsultacje i rehabilitację. W wielu przypadkach pracownicy placówek wyposażają rodziców i małych pacjentów w wiedzę i instruktaż, w jaki sposób efektywnie wykonywać ćwiczenia w domu. Są one dobierane dla każdego dziecka indywidualnie.

Program trwa, można się zapisać

Pilotażowy program badania stóp potrwa do 2025 roku. W ramach programu fizjoterapeuta sprawdzi, czy dziecko nie ma wad postawy i wykona:
 
  • badania manualne (ręczne), które pozwolą ocenić stan stóp, zdiagnozować przyczyny wad i wskazać miejsca, gdzie odczuwalny jest ból
  • badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp
  • komputerowe badanie stóp na platformie polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu.

Więcej informacji na temat programu pilotażowego można znaleźć na stronie NFZ:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/program-pilotazowy-badania-stop-dzieci-i-mlodziezy/
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany