25 marzec 2023

Beskidy/ W górach pogodnie; powyżej 1000 m npm zima trzyma się mocno

Pogodnie rozpoczęła się sobota w Beskidach. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podali, że w dolinach jest wiosennie, ale w partiach szczytowych zimna wciąż się trzyma. Warunki na szlakach turystycznych są trudne.
REKLAMA

"W górach rano było pogodnie. W dolinach jest przyjemnie, wiosennie. Im wyżej, tym gorzej. Warunki powyżej 1000 m npm wciąż są zimowe. Tam leży miękki, topniejący śnieg" – poinformowali ratownicy z stacji GOPR w Szczyrku.

Jak podali, na szlakach warunki turystyczne są trudne. Jedynie na Leskowcu - dobre.

W dolinach i niższych partiach gór śnieg stopniał, ale wyżej nadal jest go sporo: do 20 cm na Klimczoku, 50 cm na Hali Miziowej i 60 cm na Markowych Szczawinach.

W sobotę rano najchłodniej było na Markowych Szczawinach: 2 st. C. oraz Klimczoku: 3 st. C. Na Hali Miziowej termometry wskazywały 4 st. C., w Szczyrku 9 st. C., a na Leskowcu 10 st. C.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje najniższy – pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpieczeństwo występuje głównie na stronach zawietrznych, za przełamaniami terenu i w zagłębieniach, a także na zboczach żlebów.

Wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież, odpowiednie obuwie oraz raczki. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany