kategoria: Biznes
artykuł sponsorowany
31 marzec 2024

Z czego wykonane są obicia mebli tapicerowanych?

zdjęcie: Z czego wykonane są obicia mebli tapicerowanych? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Meble tapicerowane - podczas codziennego użytkowania zwykle nie zastanawiamy się za bardzo z czego wykonane są ich obicia. Kwestia ta, zaczyna nas interesować dopiero wtedy, gdy musimy kupić meble do swojego domu czy mieszkania. Jest w czym wybierać, gdyż na rynku dostępne są różnorodne tkaniny obiciowe, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Zróbmy krótki przegląd najpopularniejszych z nich.

Tkaniny i materiały obiciowe

Tkaniny obiciowe, zwane także meblowymi lub tapicerskimi, różnią się między sobą ze względu na rodzaj materiałów użytych to ich produkcji. To zaś ma bezpośredni wpływ na to, jakie cechy charakterystyczne będzie miało dane obicie. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżnia się: plusz, szenil, żakard, skórę ekologiczną, skórę naturalną, alcantar, żakard, flok, plecionki oraz coraz powszechniejsze - tkaniny AquaClean.

Plusz

Do tkanin określanych jako plusz zalicza się aksamity, welury oraz welwety. Plusze to puszyste, miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny, ponieważ posiadają dłuższe runo. Materiał ten jest bardzo odporny na ścieranie i zaciągnięcia. Jest łatwy do utrzymania czystości i długo zachowuje swój świetny wygląd. Meble obite pluszem wyglądają elegancko - są jedwabiste i gładkie o nierównomiernym cieniowaniu, dzięki czemu idealnie pasują np. do wnętrza urządzonego w stylu glamour.

Szenil

Szenil to bardzo wytrzymały materiał obiciowy - nie straszne jest mu ścieranie, rozciąganie czy rozdarcia. Duża wytrzymałość bierze się z gęstego splotu. Mimo iż szenil jest dość grubym materiałem, nieco przypominającym drobny sztruks to dzięki dodaniu dodatkowej przędzy, tkanina ma miękki meszek, przez co jest miła w dotyku.

Żakard

Żakard to dwustronna tkanina o mocno zaznaczonym wzorze i strukturze. Jest gruba i wyjątkowo wytrzymała, dzięki czemu obite nią meble bardzo długo zachowują świetny wygląd. Żakard to mocno ozdobny materiał, dlatego najczęściej wykorzystuje się go w meblach dekoracyjnych, zwykle we wnętrzach w stylu retro i vintage.

Skóra naturalna

Skóra naturalna jest uznawana za luksusowy materiał obiciowy, dlatego też jest bardzo droga. W zamian za wysoką cenę, dostajemy jednak dużą wytrzymałość oraz bardzo elegancki wygląd. Naturalna skóra jest również przyjazna dla alergików. Aby długo cieszyć się skórzanymi meblami, należy pielęgnować je specjalnymi środkami czyszczącymi.

Skóra ekologiczna

Skóra ekologiczna, zwana też skajką lub ekoskórą, jest ekologicznym zamiennikiem skóry naturalnej. Jest ona tańsza niż naturalna i nie wymaga aż tak specjalistycznej pielęgnacji, ale charakteryzuje się nieco mniejszą wytrzymałością.

Alcantara

Alcantara przypomina nieco zamsz lub nubuk. Produkowana jest z drobnych mikrowłókien poliuretanu i poliestru, przez co jest miękka, ale jednocześnie wytrzymała i łatwa w pielęgnacji.

Flok

Flok, zarówno z wyglądu jak i w dotyku, przypomina aksamit. Powstaje on jednak w zupełnie inny sposób - poprzez naniesienie oraz przyklejenie strzyży tekstylnej, czyli drobno pociętych włókien na bazową tkaninę. Flok ma dużą odporność na ścieranie, dlatego często wykorzystuje się go w obiciach krzeseł lub kanap.

Plecionki

Plecionki to tkane na płasko materiały, które charakteryzują się wyrazistym splotem. Plecionki nie są miękkie ani aksamitne - ale dzięki temu wyglądają bardzo naturalnie i świetnie nadają się do wnętrz w surowym lub prostym stylu, np. boho.

Tkaniny AquaClean

Tkaniny AguaClean są wykonane z włókien syntetycznych takich jak: poliester, akryl czy poliamid. Taki dobór materiałów nie jest jednak przypadkowy - mają one sprawić, że obicia będą odporne na wszelkie zużycia eksploatacyjne i zaciągnięcia oraz bardzo proste w czyszczeniu. Tkaniny te są bowiem pokryte specjalną powłoką. Uniemożliwia ona przedostanie się niechcianych zabrudzeń w formie ciekłej, przez powłokę w głąb materiału. Sprawia to, że do mycia tak obitych mebli wystarczy zwykła szmatka lub ręcznik papierowy i woda mineralna czy destylowana.

Podsumowanie

Powyższe informacje na temat rożnych rodzajów obić powstały w oparciu o artykuł znajdujący się na stronie https://klawepranie.pl. Klawe Pranie to przedsiębiorstwo, które nie tylko dostarcza bardzo ciekawych i merytorycznych informacji na temat mebli, ale również świadczy usługi czyszczenia dywanów, wykładzin dywanowych oraz tapicerki meblowej materiałowej i skórzanej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany