kategoria: Biznes
24 lipiec 2024

ZWZ Orlenu wznowiło obrady - ma rozpatrzyć zmiany w radzie nadzorczej

zdjęcie: ZWZ Orlenu wznowiło obrady - ma rozpatrzyć zmiany w radzie nadzorczej / v6904388
v6904388
W Płocku w środę wznowiło obrady Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu, po przerwie w posiedzeniu, ogłoszonej 25 czerwca. W porządku obrad akcjonariuszy spółki pozostał do rozpatrzenia jeden punkt - zmiany w składzie rady nadzorczej.

Skład rady nadzorczej Orlenu - jak informuje spółka - to obecnie 7 osób, w tym przewodniczący - Wojciech Popiołek, wiceprzewodniczący - Michał Gajdus, sekretarz - Katarzyna Łobos oraz członkowie - Ewa Gąsiorek, Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Zieliński i Mikołaj Pietrzak.

Przed ogłoszeniem przerwy w obradach 25 czerwca, na wniosek Skarbu Państwa, który jest największym akcjonariuszem Orlenu, ZWZ zmieniło proponowaną pierwotnie kolejność rozpatrzenia projektów uchwał, tak aby uchwała o zmianach w radzie nadzorczej była głosowana jako ostatnia przed ostatecznym zamknięciem posiedzenia.

Akcjonariusze przyjęli też wówczas uchwałę ustalającą liczbę członków rady nadzorczej na 10 osób. Odrzucili natomiast projekt uchwały o ustaleniu wysokości wynagrodzeń członków rady nadzorczej.

Zgodnie ze statutem Orlenu, Skarb Państwa, reprezentowany przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji do niego należących - obecnie to Ministerstwa Aktywów Państwowych, ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka rady, a pozostałych powołuje i odwołuje Walne Zgromadzenie.

Przerwę w obradach ZWZ Orlenu ogłoszono 25 czerwca na wniosek Skarbu Państwa. Wcześniej, w głosowaniu nad kolejnymi projektami uchwał, akcjonariusze spółki postanowili m.in. nie udzielić absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej za 2023 r., w tym ówczesnemu prezesowi Danielowi Obajtkowi oraz zdecydowali, że dywidenda za 2023 r. wyniesienie 4,15 zł na jedną akcję.

Z danych publikowanych ostatnio przez Orlen wynika, że Skarb Państwa posiada tam 49,9 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 6,03 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 44,07 proc. akcji.

Podobnie jak 25 czerwca, środowe obrady ZWZ Orlenu odbywają się w Centrum Administracji spółki w Płocku, gdzie znajduje się jej główny zakład produkcyjny. (PAP)

mb/ mmu/