kategoria: Budownictwo
11 listopad 2023

Naprawiono kocioł gazowy w budynku przy ul. Przetocznej; po ponad miesiącu 16 rodzin ma znów ciepłą woda i ogrzewanie

zdjęcie: Naprawiono kocioł gazowy w budynku przy ul. Przetocznej; po ponad miesiącu 16 rodzin ma znów ciepłą woda i ogrzewanie / pixabay/706969
Po ponad miesiącu od awarii naprawiono kocioł gazowy, który dostarcza ciepłą wodę i ogrzewanie do baraku mieszkalnego w centrum Gdańska. Budynek przy ul. Przetocznej 8/9 zamieszkuje 16 rodzin.
REKLAMA

"W piątek wieczorem wróciło ogrzewanie. W czwartek wieczorem była już ciepła woda" - mówiła PAP lokatorka budynku pani Krystyna. Tłumaczyła, że przez ponad miesiąc temperatura w jej mieszkaniu wynosiła 14 stopni Celsjusza.

"Bardzo się cieszę, że w końcu naprawili awarię. Mogę zrobić porządki, posprzątać. Mogę zrobić pranie, bo się sporo tego nazbierało" - stwierdziła.

Informację o naprawie pieca gazowego, który doprowadza ciepłą wodę i ogrzewanie do mieszkań przy ul. Przetocznej 8/9 potwierdził PAP rzecznik Gdańskich Nieruchomości Tomasz Sandak. "Wróciło ogrzewanie i ciepła woda" - przekazał.

W sprawę od początku awarii, czyli od 27 września, zaangażowany był miejski radny z PiS Przemysław Majewski. W sobotę powiedział PAP, że dla mieszkańców naprawa kotła gazowego, "to prawdziwe święto".

"Oni przez blisko 1,5 miesiąca żyli w warunkach urągających godności. Nie do pomyślenia jest dla mnie że w 21. wieku w tak bogatym mieście jak Gdańsk, 16. rodzin w tym dzieci i osoby niepełnosprawne mogą nie mieć podstawowych rzeczy do życia i to w miejskim budynku komunalnym" - mówił.

Zgłoszenie o awarii kotła gazowego do zarządcy nieruchomości czyli miejskiej spółki Gdańskie Nieruchomości wpłynęło pod koniec września. Najpierw - jak tłumaczył wówczas rzecznik Tomasz Sandak - zwrócono się z prośbą o usunięcie awarii do firmy, która serwisowała na zlecenie zakładu kotłownie gazowe. Firma uruchomiła piec awaryjnie i przywróciła w budynku ciepłą wodę informując, że piec gazowy albo trzeba naprawić albo wymienić.

6 października ponownie otrzymano zgłoszenie o braku ciepłej wody w budynku i zwrócono się o serwis. Po sprawdzeniu pieca serwisant poinformował o konieczności naprawy urządzenia. Od tego dnia pieca nie udało się uruchomić. Gdańskie Nieruchomości dostarczyły mieszkańcom grzejniki elektryczne. Pięciu z nich odmówiło ich przyjęcia.

Zapewniono wówczas, że podjęto działania zmierzające do wyłonienia wykonawcy, który naprawi niesprawne elementy.

Pod koniec października Gdańskie Nieruchomości poinformowały, że podpisały umowę na naprawę kotłowni gazowej. Podkreślono, że wykonawca zamówił części potrzebne do naprawy, a na realizację umowy ma maksymalnie 20 dni od daty jej podpisania.

7 listopada mieszkańcy budynku i miejscy radni z PiS spotkali się z szefową Gdańskich Nieruchomości Karoliną Pacholską, która zapewniła, że kocioł gazowy zostanie naprawiony do 5 dni roboczych.

Radny Majewski w sobotę zaznaczył, że "ta sprawa jeszcze się nie kończy". "Jako radny będę pilnował, żeby wyremontowano budynek w tym dziurawy dach, zarwane podłogi czy części wspólne" – mówił.

Szefowa Gdańskich Nieruchomości w rozmowie z dziennikarzami 7 listopada zapewniała, że 14 listopada zostanie podpisana umowa z wykonawcą na remont dachu. "Jednym z pierwszych adresów, pod który uda się wykonawca, aby zaofertować naprawę dachu będzie właśnie nieruchomość przy ul. Przetocznej" – mówiła wówczas.

Mieszkanka budynku pani Krystyna podkreśliła w rozmowie z PAP, że ona i pozostali lokatorzy będą "walczyli, żeby Gdańskie Nieruchomości zrobiły to, co obiecali na spotkaniu: podłogę, stolarkę, dachy" - mówiła.

"Dyrektorka zapewniła, że w I kwartale będzie przegląd i wszystko co trzeba zrobić to zrobią" - podkreśliła i dodała, że najważniejsze, że do mieszkania wróciło ciepło.

Budynek przy ul. Przetocznej jest w zasobie komunalnym od lipca 2009 roku. Wcześniej był zakładowym budynkiem mieszkalnym. Lokatorzy za wynajem lokali komunalnych w tym budynku płacą od 74 do 539 zł czynszu miesięcznie.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-06-16 17:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany